خوابگرد قدیم

میم عزیزمحمدحسن شهسواری: به حافظه که رجوع می‌کنم «میم عزیز» جزء نادر رمان‌های تقریباً مجوزگرفته‌ی چاپ‌نشده‌ای ست که نویسنده‌اش ترجیح داده نسخه‌ی کامل آن را در اینترنت منتشر کند. فکر کردم ممکن است در روزها و هفته‌های آینده، شمار دیگری از نویسندگان با وضع موجود ممیزی ارشاد، بخواهند حتا قید ارائه به ارشاد را بزنند و کارشان را مستقیم در وب منتشر کنند. پس بد ندیدم حالا که نزدیک به یک هفته از انتشار اینترنتی رمانم می‌گذرد، گزارش مختصری بدهم تا در برآوردهایمان واقع‌بین باشم. نه گمان کنیم انتشار در اینترنت یعنی نادیده گرفته شدن محض، نه بیش از آن که می‌باید و می‌شاید به آن دل ببندیم.

نخست این که در مورد میم عزیز، آن‌چه در میزان بازخورد خبر انتشار کتاب، تعداد دانلود، میزان خوانده شدن و حتا واریز پول به حساب نویسنده رخ داد، بسیار بیش‌تر از سطح انتظار من بود که کمابیش برآورد معقولی از فضای وب دارم. از این بابت واقعاً شگفت‌زده شدم.

دیگر این که نسبت برخی بازخوردها (چه کتاب در اینترنت منتشر شود و چه به صورت کتاب کاغذی) یکسان است. همان طور که انتشار رمان نویسندگان شناخته‌تر مانند رضا قاسمی، عباس معروفی و ابوتراب خسروی از من خبرسازتر خواهد شد، به احتمال زیاد انتشار رمان نویسنده‌ای کار اولی هم، کمتر از من دیده خواهد شد.

انتشار میم عزیز (از حروف‌چینی و صفحه‌آرایی گرفته تا ویرایش و طرح جلد و...) با وسواس بسیار، نزدیک به چهار ماه حداقل از چهار نفر زمان برد. پس مثل هر کار دیگری حرفه‌ای برخورد کردن، بی‌شک پاسخ مناسب را دریافت خواهد کرد.

عروسک‌سازبدون شک سایتی که کتابی در آن منتشر می‌شود، در میزان بازخورد بسیار موثر خواهد. بعید می‌دانم در فضای فرهنگی وب فارسی به تعداد انگشتان یک دست سایت‌هایی وجود داشته باشند که، برای انتشار رمان جدی، از خوابگرد موثرتر باشند. حتا سال گذشته انتشار رمان «عروسک‌ساز» هم که نخستین رمان نویسنده‌ی جوان آن مریم صابری بود، از این امتیاز خوابگرد به روشنی بهره‌مند شد.

مطابق برآورد انجام‌شده، در همین یک هفته‌ی اول، میزان دانلود میم عزیز، فقط از روی سایت خوابگرد نه گوگل، از پانزده هزار «دانلود» گذشته است. و تا الان که صبح سه‌شنبه چهاردهم آذر است، دوازده نفر به حساب من پول واریز کرده‌اند که روی هم شده صد و پنجاه هزار تومان.

در انتها تشکر می‌کنم از تمام کسانی که هیچ آشنایی با آن‌ها نداشتم اما انتشار اینترنتی یک رمان ایرانی را اتفاقی متعلق به فرهنگ و زبان خودشان دانستند، آن را تشویق کردند و به انتشارش کمک کردند. همه‌ی آن نادیدگان گمنامی که فرهنگ این ملک بر دوش آنان است؛ به وجود آوردن، پاسداری‌ و گسترش‌ این متاع آزاردیده و رنجور اما هم‌چنان زنده.
محمدحسن شهسواری

***


+ دانلود رمان «میم عزیز» از گوگل            + دانلود مستقیم این کتاب از خوابگرد
برای دانلود از خوابگرد، راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Save Link As  یا Save Target As را بزنید.


:: پرداخت حق‌ تألیف نویسنده (هفت‌هزار تومان) داوطلبانه است، اما مهم‌ترین کاری ست که می‌توانید در حمایت از ادبیات آزاد انجام دهید.
شماره‌ی کارت شتاب برای کارت‌به‌کارت کردن عادی و اینترنتی:
5022291020461917  ـ  بانک پاسارگارد
شماره‌ی شبای حساب نویسنده برای حواله‌ی اینترنتی:
IR180570033180010961251101

دانلودِ نسخه‌ی الکترونیک رمان «عروسک‌ساز»
عروسک‌سازنشر دیجیتال اگر در همه جای دنیا یک انتخاب است، برای نویسندگان ما در این زمانه شاید تنها راهِ سرپا نگه داشتن خود و ادبیات باشد. ما که مثلاً در دوره‌ی خاتمی گاهی گرهی به ابرو می‌انداختیم از برخی گرفت‌وگیرهای سانسور دولتی، اکنون کارمان از گریه هم گذشته و نومیدانه روزی را انتظار می‌کشیم که بیگانگان با فرهنگ از خانه‌ی فرهنگ رخت بربندند و به ارشادخانه‌ی خویش بازگردند. و خب، آشکار است که خیلی‌هامان هم فقط انتظار می‌کشیم، بی هیچ کاری و حرفی و حتا ترش کردن رویی!

نشر دیجیتال
حالا دیگر به رغم همه‌ی محدودیت‌های حکومتی در گسترش اینترنت، همه آن‌قدر به استفاده از آن خو گرفته‌اند که مدتی ست برخی نویسندگان از خیر مجوز چاپ کتاب‌شان گذشته‌اند و به نشرهای دیجیتال رو آورده‌اند. کتاب‌شان را یا در نشرهای دیجیتال خارج از کشور منتشر می‌کنند تا مخاطبان به صورت آن‌لاین آن را بخرند که در این صورت خوانندگان داخل ایران امکان تهیه‌ی آن را ندارند. یا چون جامعه‌ی اصلی مخاطب خود را ایرانیانِ داخل کشور می‌دانند، از خیر قرارداد با نشرهای خارج از کشور هم می‌گذرند و آن را در وب به صورت «خود‌ ـ نشر» در اختیار همگان قرار می‌دهند. شماره حسابی هم داخل کتاب ذکر می‌کنند تا خوانندگان اگر خودشان خواستند، مبلغی به آن واریز کنند.

سامیزدات ایرانی
با این شکل، خوانندگان خارج از ایران و داخلی‌ها هیچ‌یک از دسترسی به این‌ آثار محروم نمی‌مانند. این همان راهی ست که معتقدم تنها راهِ پیش رویِ نویسندگان و مترجمان ما در تاریکیِ غلیظِ سانسور در زمانه‌‌ی کنونی ست. در دوران سلطه‌ی کمونیست‌ها بر چک، نویسندگان قالب «سامیزدات» و نشر دستی و زیرزمینی را برای رساندن آثارشان به همدیگر برگزیدند. آن زمان اینترنت نبود. حالا اما اینترنت هست و این‌جا هم جای شکرش باقی ست که کره‌ی شمالی نیست؛ البته هنوز!

مثلث نشر در وب
لوگوی جایزه‌ی ادبی بهرام صادقی ـ ۱۳۸۲اکنون، امکان نشر اثر در اینترنت برای همگان به یک اندازه فراهم است، اما دو مسئله باقی می‌ماند؛ یکی آن که صِرفِ نشر اثر در این شبکه‌ی هزارتو، دیده‌شدن و خوانده‌شدن آن را تضمین نمی‌کند و دیگر آن که هر اثری که روی وب منتشر می‌شود، لزوماً اثری شایان درنگ نیست. همین‌ها مرا بر آن داشت تا از همین خوابگردِ فیلترشده استفاده کنم و زیر عنوان «رمان‌های ملکوت» (یادمان بهرام صادقی) آثاری شایان درنگ را منتشر کنم که در محاق توقیف مانده‌اند. در این مسیر، گام نخست را نویسنده برمی‌دارد که رسیدن اثرش به مخاطب برای او بیش‌تر از هر چیز دیگری اهمیت دارد. گام دوم را هم من برمی‌دارم با نشر و معرفی آن. اما گام آخر را که این مسافر را به مقصد می‌رساند، شما باید بردارید؛ با مطالعه‌ی آن، معرفی آن، پرینت و بازنشر آن، و مرور یا نقدِ آن در رسانه‌های شخصی و عمومی خودتان و سرآخر برای حمایت از ادبیات آزاد، واریز داوطلبانه‌ی حق‌ تألیف به حساب نویسنده‌ی اثر.

معیار نشر
این دو نکته را هم بگویم که اگر نخستین رمان این مجموعه را بخوانید، خواهید دید که این کتاب به هیچ وجه با عرف اجتماعی و اخلاقی جامعه‌ی ایرانی در تضاد نیست و جای بسی تأسف است که شدت سانسور سبب شده ما از خواندن آثاری حتا از این دست نیز محروم شویم. و دو دیگر آن که معیارهای من برای برگزیدن رمان‌‌های در محاق‌مانده، در سلیقه‌ی ادبی محدود به این اثر نیست و نخواهد بود.

در باره‌ی «عروسک‌ساز»
و اما نخستین رمان از مجموعه‌ی نشر الکترونیک ملکوت، رمان «عروسک‌ساز» مریم صابری ست. او نوشتن این رمان را در سال ۱۳۸۷ تمام می‌کند و به وزارت ارشاد می‌فرستد برای دریافت مجوز، اما بی هیچ توضیحی آن را پس می‌فرستند. نویسنده با نظرداشتِ سخت‌ترین سلیقه‌ی ممیزی (!) آن را بازنویسی می‌کند و دوباره با نامی دیگر می‌فرستد، ولی باز هم پس از مدتی دراز، بی هیچ توضیحی آن را رد می‌کنند. این رمان، نخستین داستان مریم صابریِ ۲۷‌‌ساله است و نمی‌دانم آیا نشر وبی آن خواهد توانست خستگی و رنجیدگی دو سال دوندگی برای مجوز آن را از جانش بیرون کند تا به نوشتن اثری دیگر بنشیند یا نه. فکر کنم راه بردنِ این بخش از ماجرای سامیزداتِ ایرانی به خوانندگان مربوط می‌شود! افزون بر این، حمایت شما برای خودِ من هم مایه‌ی دلگرمی خواهد بود در ایستادگی و پیمودن ادامه‌ی این راه.

لینک‌های دانلود کتاب
نسخه‌ی الکترونیک رمان «عروسک‌ساز» نوشته‌ی مریم صابری را می‌توانید از طریق این صفحه از گوگل، مطالعه یا دانلود یا پرینت کنید. برای دانلود مستقیم از خوابگرد هم می‌توانید از این لینک استفاده کنید. فایلی که دانلود می‌کنید Pdf است با حجم ۱.۱۵ مگابایت. این کتاب به‌گونه‌ای صفحه‌‌آرایی شده که مطالعه‌ی آن روی هر مونیتور یا کتاب‌خوانی به‌سادگی انجام می‌شود.
+ دانلود رمان «عروسک‌ساز» از گوگل 
+ دانلود مستقیم این کتاب از خوابگرد
 

نسخه‌ی الکترونیک رمان «عروسک‌ساز» نوشته‌ی مریم صابری ـ ۱۳۹۰


پ.ن
:: دو سه ماه پیش شیما زارعی، یادداشتی خواندنی در ستایش این رمانِ چاپ‌نشده نوشت که می‌توانید آن را در این‌صفحه از وبلاگش بخوانید.
::‌ از «مهدی شهسوار» به خاطر قبول زحمت طراحی و اجرای فرم این مجموعه و جلد این رمان و نیز
مهربانی و بزرگواری‌اش سپاسگزارم.

:: اگر این رمان را خواندید و دوست داشتید، لطفاً در معرفی، بازنشر و لینک دادن به آن بکوشید. اگر هم مطلبی (مثبت یا منفی) در باره‌ی این اثر نوشتید، خوشحال می‌شوم به من خبر بدهید.

:: شماره‌‌‌ی عابربانک نویسنده برای واریز داوطلبانه‌ی حق‌ تألیف، و ایمیل او برای مکاتبه‌ی خوانندگان در صفحه‌ی شناسنامه‌ی کتاب ثبت شده است. ایرانیان خارج از کشور هم اگر بخواهند، می‌توانند انجام این کار ساده را به یکی از آشنایان خود در ایران بسپارند.

برخی مطالب منتشرشده در باره‌ی «عروسک‌ساز»:
:: برای او که با صدایش نمی‌رود - شیما زارعی
:: سوار همین اسب‌های رنگی چرخان - فرشته نوبخت
:: سامیزدات ایرانی - حامد اسماعیلیون
:: چندین یادداشت خواندنی درباره‌ی عروسک‌ساز - مغولستان خارجی
:: احساسات مکتوم در ادبیات ایران - داوود آتش‌بیک
:: عروسک‌ساز اینترنتی ـ بهمن دارالشفایی
:: عروسک‌ساز، رمانی به مثابه سمبل استقلال - مهدی ملک‌زاده
:: حاشیه‌ای بر شخصیت بی‌نام عروسک‌ساز - چنگود
:: عروسک‌ساز - پرانتز
:: داستانی که راوی‌ش گم شد - شهلا شهابیان
:: درباره‌ی عروسک‌ساز مریم صابری - اشکان نیری
:: عروسک خاموشی، عروسک فراموشی ـ مریم مهتدی
صفحه‌ی قبل | صفحه‌ی بعد

طراحان :پشتیبانی
آرش خاکپور :طراحی
آیدین نصیری :اجرا
بازنشر کاغذیِ یادداشت‌های خوابگرد، بی اجازه، و بازنشر الکترونیکی ِ بی لینک روا نیست.