خوابگرد قدیم - سه قانون ساده‌ی نوشتن در کامپیوتر و برای وب

غلط ـــــ نامه [۶]
مقدمه
: این یادداشت، هیچ ربطی به موضوع ویراستاری و شیوه‌ی نگارش و رسم‌الخط و... ندارد. مدت‌های طولانی از انتشار «غلط ـ نامه‌ها» می‌گذرد، ولی هنوز هستند خیلی‌ها که مقدماتی‌ترین الفبای فنی نگارش در کامپیوتر و برای وب را یا نمی‌دانند، یا می‌دانند و رعایت نمی‌کنند. هنوز هستند کسانی که از من می‌پرسند چگونه می‌توانند «نیم‌فاصله» ایجاد کنند یا اصلاً «نیم‌فاصله» یعنی چه؟ نقطه‌گذاری درست یعنی چه؟ مگر پرانتز و گیومه گذاشتن هم شیوه‌ی خاصی دارد؟ این یادداشت، چکیده‌ی غلطنامه‌های پیشین است که طی آن بدون وارد شدن به موضوع رسم‌الخط و ویرایش، الفبای فنی نگارش در کامپیوتر و برای وب را به «ساده‌ترین» زبانی که بلدم، می‌نویسم.

پس دو نکته را یادآوری می‌کنم؛ نخست این که مخاطبان این دستورالعمل کسانی‌اند که یا متوجه غلط‌های فنی نگارشی‌شان (در وب) نیستند، یا کسانی‌اند که متوجه‌اند، ولی هنوز دقیقاً نمی‌دانند چه باید بکنند. و دوم این که این نکات دقیقاً «الفبا»ست. اگر نوشتن روی کاغذ نیازمند دانستن الفبای نگارش است، برای نوشتن در کامپیوتر و برای وب (یا وبلاگ) باید چند نکته‌ی فنی زیر را هم بر آن الفبای نخستین اضافه کنید؛ در غیر این صورت، آدم یا وبلاگ‌نویس بی‌سوادی محسوب می‌شوید (با عرض معذرت از دوستان بزرگوار و فرهیخته‌ای که هنوز در این مورد تنبلی می‌کنند).

نیم‌فاصله چیست؟
برای ایجاد فاصله میان کلمات، ما از کلید Space استفاده می‌کنیم که به آن اصطلاحاً می‌گوییم «فاصله». اما یک نوع فاصله هم برای ما فارسی‌‌نویسان هست که به آن می‌گوییم «نیم‌فاصله» که با زدن هم‌زمان دو کلید Shift و Space ایجاد می‌شود. استفاده‌ی هم‌زمان از این دو کلید، بدون این که از نظر ظاهری میان دو کلمه فاصله ایجاد کند، باعث می‌شود این دو کلمه به هم نچسبند. در غالب ویندوزها «نیم‌فاصله» یا همان Shift + Space عمل نمی‌کند که به آن هم می‌رسیم.

دقیق‌تر بگو نیم‌فاصله چیست؟
معمولاً «فاصله» را میان هر دو کلمه‌ی مستقل ایجاد می‌کنیم، مثل همین فاصله‌هایی که بین کلمات این سطر می‌بینید. اما برخی کلمه‌ها هستند که از چندپاره تشکیل شده‌اند، ولی در مجموع یک کلمه محسوب می‌شوند، مثل «می‌شود»، «رفته‌اند»، «دست‌ها»، «همه‌ی» یا همین کلمه‌ی «نیم‌فاصله». اگر دقت کنید، می‌بینید که مثلا کلمه‌ی «می‌شود» از دو بخش «می» و «شود» تشکیل شده، ولی برای ایجاد فاصله میان آن‌ها از Space استفاده نشده. به عبارت ساده‌تر این دو بخش هم جدا هستند و هم کنار هم نشسته‌اند چون از Shift + Space برای ایجاد فاصله میان آن‌ها استفاده شده.

چه فایده‌ای دارد؟
وقتی میان اجزای یک کلمه، به جای Space از Shift + Space استفاده کنیم، هم ظاهر متن‌مان زیباتر می‌شود و از شلختگی پرهیز کرده‌ایم، و هم اتفاق بزرگی برای ماشین زبان‌نفهمی به نام کامپیوتر می‌افتد که تقریباً از آن غافل‌ایم. کامپیوتر هر کلمه‌ای را که با Space از دیگری جدا شده باشد، یک واحد مجزا حساب می‌کند، ولی اگر در میان این کلمه از «نیم‌فاصله» یا همان Shift + Space استفاده شده باشد، همه‌ی آن را یک واحد مجزا محسوب می‌کند. با دوبار کلیک کردن روی کلمات مختلف می‌توانید این وضعیت را آزمایش کنید.

اگر مایل نیستید متن‌تان از نظر ظاهری زیبا و منظم به نظر برسد و این خاصیت کامپیوتر هم برای‌تان مهم نیست، دست‌ِ‌کم به این نکته توجه کنید که نمایش نوشته‌های شما در وب کیفیتی نسبی دارد. اگر خود را به مرور مقید کنید که «فاصله» و «نیم‌فاصله» را به‌جا استفاده کنید، خواهید دید که پایان سطرهای نوشته‌ی شما در وبلاگ یا سایت‌تان، این‌قدر آشفته نمی‌شود. همین الان نگاهی به سایت یک خبرگزاری بکنید یا یک وبلاگ دم‌دست؛ می‌بینید که «می» فعل‌های مضارع در انتهای سطرها جدا افتاده یا مثلا کلمه‌ای در پایان سطر آمده و «ها»ی جمع آن افتاده اول سطر پایین و... در حالی که اگر این فاصله‌ها به «نیم‌فاصله» تبدیل شوند، اجزای کلمه‌های واحد در هر شرایطی کنار هم می‌ایستند، بدون که به هم چسبیده باشند.

موارد کاربرد نیم‌فاصله چیست؟
«می» افعال مضارع، «ها» جمع، پسوند فعل‌ها، و کلمه‌هایی که از دو یا چند جزء تشکیل شده‌اند. به‌خصوص کسانی که در نوشتن از قاعده‌های گوناگون «جدانویسی» پیروی می‌کنند، بیش‌تر به این «نیم‌فاصله‌»ی نازنین نیاز دارند.

کامپیوتر من «نیم‌فاصله» ندارد، چه کنم؟
روی این لینک کلیک کنید و یک برنامه‌ی بسیار سبک را (به اسم تری‌لی‌آوت) دانلود کنید. این یک فایل zip است. آن را از حالت زیپ خارج کنید و روی آیکون برنامه کلیک کنید. بلافاصله به سمت راست نوار پایین Desktop شما یک علامت تازه اضافه می‌شود. بدون نیاز به وارد شدن به این برنامه، از این پس شما در هر محیطی از ویندوز که تایپ کنید (نت‌پد یا ورد یا هر محیط دیگر) امکان ایجاد «نیم‌فاصله» را نیز دارید؛ کافی‌ست به جای زدن کلید Space کلید Shift را بگیرد و هم‌زمان کلید Space را بزنید و از زندگی لذت ببرید. احتمالا تا چند روز کمی کند خواهید بود ولی اگر تحمل کنید، خیلی زود عادت خواهید کرد.

برنامه‌ی «تری‌لی‌آوت» فقط به همین درد می‌خورد؟
علاوه بر امکان ایجاد «نیم‌فاصله»، با این برنامه می‌توانید حتی کلیدهای کیبورد خود را به دلخواه خود تعریف کنید. کافی‌ست روی آیکون برنامه راست‌کلیک کنید و بعد از انتخاب گزینه‌ی «آرایش صفحه کلید» قولنج کیبوردتان را بگیرید. به این ترتیب که بعد از کلیک روی «آرایش صفحه کلید» تصویری از کیبورد شما ظاهر می‌شود. روی کلید هر کاراکتر که می‌خواهید جای آن را تغییر دهید، کلیک می‌کنید، در صفحه‌ی جدید که باز می‌شود تمام کاراکترها در دسته‌بندی‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد. کاراکتر دلخواه‌تان را انتخاب می‌کنید، سپس روی گزینه‌ی «قبول» کلیک می‌کنید؛ به همین سادگی! اگر به سراغش رفتید، توصیه می‌کنم اعداد ردیف بالای کیبورد خود را یکی یکی با اعداد فارسی جایگزین کنید و هنگام تایپ از آن‌ها استفاده کنید تا اعداد میان نوشته‌های شما روی وب، در هر ویندوزی به شکل فارسی دیده شوند.

هر بار باید روی آیکون این برنامه کلیک کنم تا اجرا شود؟
ابتدا از آیکون اجرایی برنامه که پیش چشم شماست، با راست‌کلیک‌کردن یک شرت‌کات در همان پنجره‌ای که هستید، بسازید. بعد از روی شرت‌کات، یک کپی بگیرید. بعد،  اگر ویندوزتان XP است، در درايوی که ويندوز XP نصب شده (غالباً C) اين مسير را دنبال کنید:
Documents and Settings / All Users / Start Menu / Programs / Startup
حالا آن کپی را که گرفته‌اید، در فولدر Startup پيست کنید، بعد هم ری‌استارت. از این پس نیازی به هربار اجرای برنامه نخواهید داشت.

الفبای نگارش در کامپیوتر و برای وب فقط همین نیم‌فاصله بود؟
نه! دو تا نکته‌ی بسیار مهم دیگر هم هست. نخست علامت‌های نگارشی مثل نقطه، ویرگول، نقطه‌ویرگول، علامت سؤال، علامت تعجب، سه‌نقطه و... شیوه‌ی تایپ این علائم بسیار ساده است. فاصله انداختن بين علامت‌هايی چون [.  ،  ؛  :  ؟  !] با کلمه‌ی قبلی غلط است و فاصله نينداختن بين آن‌ها و کلمه‌ی بعدی‌شان هم به هم‌چنین. درست اين است:

[کلمه] [علامت نقطه‌گذاری] [فاصله يا همان space] [کلمه‌ بعد]

پس متوجه باشید که قبل از یکی این علامت‌ها کلید Space را نزنید، و نیز متوجه باشید که بعد از علامت‌ها حتما کلید Space را بزنید. رعایت اين شيوه، هم شکل ظاهری متن را زيباتر می‌کند و هم باعث می‌شود نقطه‌گذاری‌های متن شما در هر حالتی از دیده شدن در مونيتور و يا چاپ شدن روی کاغذ، به هيچ وجه از انتهای سطر پايین نيفتند. هنگام استفاده از سه‌نقطه [...] هم بدون هیچ فاصله‌ای از کلمه‌ی قبل، سه‌ نقطه (دقیقا سه نقطه، نه کم‌تر و نه بیش‌تر) پشت سر هم تایپ کنید؛ این جوری...

نکته‌ی دوم یادت رفت!
دومی و در واقع آخری مربوط است به استفاده از علامت‌هایی مثل پرانتز، کروشه، آکولاد و گیومه ("«[{}]»"). برای این‌ها هم دقیقاً یک فرمول بسیار ساده وجود دارد، دقت کنید: هر یک از این علامت‌ها را که باز می‌کنید، قبلش باید Space را زده باشید تا با کلمه‌ی قبلی فاصله ایجاد شود، اما بعد از علامت به هیچ‌وجه کلید Space را نزنید و فاصله ایجاد نکنید. برای بستن علامت هم دقیقا برعکس عمل کنید؛ یعنی بدون هیچ فاصله‌ای از کلمه‌ي قبلی، علامت را ببندید، ولی بعد از آن کلید Space را بزنید و به نوشتن ادامه دهید. نمونه‌ی این شیوه را می‌توانید در جملاتی از سطرهای بالا که داخل پرانتز آمده‌اند، ببینید. به این مثال هم می‌توانید توجه کنید تا دقیقاً دریابید ماجرا چیست: «برای نگارش در کامپیوتر و برای وب باید اصول آن را (به‌عنوان الفبا) رعایت کرد.»

در جمله‌ی بالا هم به وضعیت گیومه دقت کنید و هم به وضعیت پرانتز. این توضیح تکراری‌ست که رعایت این شیوه هم علاوه بر زیبا کردن ظاهر متن، باعث می‌شود این علامت‌ها همواره و در هر حالتی از نمایش و پرینت، سر جای اصلی‌شان باشند و تکان نخورند.


تصویر راهنمای تری‌لی‌آوت در ویستانیم‌فاصله‌ی نازنین در ویستا
شمار فارسی‌زبانانی که از ویندوز ویستا استفاده می‌کنند، روزبه‌روز بیش‌تر می‌شود. برخی از دوستان ناراحت بودند که برنامه‌ی «تری‌لی‌آوت» در ویندوز ویستا اجرا نمی‌شود و از نعمتِ ایجاد «نیم‌فاصله» به شکل اصولی، محروم‌اند و زندگی بر ایشان تلخ گردیده! پاسخی برای‌شان نداشتم تا یکی از خودِ ایشان راه حل را یافت و برایم نوشت، به این قرار:

ابتدا به پوشه‌ای بروید که برنامه‌ی «تری‌لی‌آوت» را در آن گذاشته‌اید. روی آيکون اجرایی برنامه راست‌کلیک کنید. سپس روی گزینه‌ی Properties کلیک کنید. برگه‌ی Compatability را انتخاب کنید و در بخش Compatability Mode جلوی عبارتِ Run This Program in Compatability Mode For را تیک بزنید، اوکی کنید و دوباره از زندگی لذت ببرید.

نیم‌فاصله در ویندوز ۷
عین روش بالا عمل کنید. یعنی ابتدا به پوشه‌ای بروید که برنامه‌ی «تری‌لی‌آوت» را در آن گذاشته‌اید. روی آيکون اجرایی برنامه راست‌کلیک کنید. سپس روی گزینه‌ی Properties کلیک کنید. برگه‌ی Compatability را انتخاب کنید و در بخش Compatability Mode جلوی عبارتِ Run This Program in Compatability Mode For را تیک بزنید،Windows XP Servis Pack 3 را انتخاب کنید، اوکی کنید و دوباره از زندگی لذت ببرید.

نیم‌فاصله در مکینتاش
برای این سیستم عامل، نیم‌فاصله پیشاپیش تعریف شده و نیازی به این همه جنگولک‌بازی ندارد. فقط کافی‌ست که گزینه‌ی زبان فارسی را در تنظمیات سیستم خود تیک بزنید و بعد با گرفتن دکمه‌ی شیفت و زدن اسپیس، از وجود نیم‌فاصله در همه‌ی محیط‌های آن بهره‌مند شوید.


تمام شد؟
به عنوان الفبای فنی، بله تمام شد. ممنون که با دقت خواندید و ممنون که از این پس رعایت می‌کنید و ممنون که به دیگران هم توصیه می‌کنید رعایت کنند. تکرار می‌کنم که این یادداشت هیچ ربطی به موضوع ویرایش و رسم‌الخط و درست‌نویسی ندارد، بلکه صرفاً مربوط است به ابتدایی‌ترین قوانین تایپ کردن، خصوصاً برای وبلاگ‌نویس‌ها. شخصاً نمی‌توانم تصور کنم کسی برای نوشته‌اش اهمیت و جدیت قائل باشد، ولی به ظاهر و آداب نوشتن اهمیتی ندهد. من یکی، نوشته‌هایی این‌چنین را همیشه از سر بی‌حوصلگی می‌خوانم، چون احساس می‌کنم این نوشته‌ها آن‌قدر برای مؤلف‌شان اهمیت نداشته که با ظاهری درست و خوشایند آن را تحویل من بدهد، من چرا باید آن را جدی بگیرم؟


نظرات خوانندگان
۰۲:۱۵ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ سلام . خسته نباشيد و ممنون .
باور می کنيد هر بار قرار است پست جديدی بنويسم به حرفهای شما در اين باره فکر می کنم .اما به قول شما بلاگر بيسوادي هستم که نمی دانم چکنم !
سعی می کنم بفهمم . باز هم ممنون.
با احترام
راوی
۰۷:۵۴ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ ولی خدايی سخته!حلا نميشه يه نرم افزار معرفی کنيد همه اينا رو خودش انجام بده(سيب زمينی هم سرخ کنه)!
۰۹:۲۴ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ حضرت شکراللهی،
خیلی ممنون. کلک شیفت +‌ اسپیس را بلد نبودم و واقعاً مشکل داشتم خارج از ورد نیم‌فاصله ایجاد کنم،‌ اما همان‌طور که در همین نامه‌ی تشکر ملاحظه می‌فرمایی، حالا یاد گرفته‌ام.
قربانت
مدیا کاشیگر
۰۹:۲۸ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ با پوزش،‌ یک نکته که یادم رفت در پیام قبلی بگویم در مورد سه نقطه است که تنها در یک مورد ــ‌ و فقط در همین یک مورد ــ‌ چهار نقطه می‌شود: وقتی هم نشانه‌ی تعلیق است و هم از پایان‌یافتن جمله خبر می‌دهد،‌اتفاقی که فقط ممکن است در پایان یک پاراگراف یا ‌یک فصل بیفند و لاغیر.
ارادتمند،
مدیا کاشیگر
۱۰:۰۷ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ به مطلب شما در بلاگ نیوز لینک داده شد.
با تشکر
۱۰:۴۱ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ از برنامه‌ی traylayout بسيار استفاده کرده‌ام و به يکی از ملزوماتی تبديل شده که روی هر کامپيوتری که با آن کار می‌کنم نصب شده. از آقای آرش رضايی‌زاده که آن را نوشته و از شما آقای شکراللهی که آن را در اختيار عموم گذاشته‌ايد بی‌نهايت ممنون‌ام؛ اما يک ايراد مختصر دارد: وقتی ماوس روی آيکون اين برنامه می‌رود تاريخ شمسی نشان داده می‌شود، اما اين تاريخ از اولين باری که برنامه بار شده تغيير نمی‌کند. برای کامپيوترهايی که به طور متناوب و روزانه خاموش و روشن می‌شوند اين اشکالی ايجاد نمی‌کند، اما روی کامپيوتر من الآن تاريخ اول اسفند را نشان می‌دهد! اين خطا با يک تغيير مختصر در کد قابل رفع است.
البته برای توضيح اين اشکال به آدرسی که آقای رضايی‌زاده در برنامه گذاشته‌اند ايميل زدم اما ايميل‌ام هم برگشت خورد! ظاهراً آدرس منقضی شده و اگر آدرس ايميل‌شان را هم در نسخه‌ی بعدی اصلاح کنند بد نيست.
۱۱:۳۸ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ راستی می‌توانيد به دوستان توصيه کنيد که يک ميان‌بر (shortcut) از برنامه در فولدر startup ويندوز کپی کنند تا خود به خود در هر بار روشن شدن کامپيوتر بار شود. اگر اين هم اتوماتيک شود و هنگام نصب برنامه انجام شود ديگر عالی است.
در ضمن برای دوست عزيزی که نوعی نرم‌افزار سيب‌زمينی سرخ‌کن هم خواسته‌اند! مايکروسافت اضافاتی برای آفيس فارسی منتشر کرده که دارای واژه‌نامه‌ی فارسی هم هست و می‌شود در مايکروسافت ورد برای تصحيح خودکار املا و نقطه‌گذاری از آن استفاده کرد. تنها اشکالی که دارد و با قوانين آقای شکراللهی تطبيق نمی‌کند آن است که همه جا بايد ی را به شکل فارسی آن بزنيد و اگر وسط کلمه ي بزنيد آن کلمه را به عنوان کلمه‌ای غلط می‌شناسد. در ضمن نديده‌ام روی نيم‌فاصله هم حساسيت خاصی نشان بدهد. اما بقيه‌ی جاها غلط‌های املايی و نقطه‌گذاری (punctuation) را دقيقاً به همان شکلی که آقای شکراللهی توصيه کرده‌اند به شما يادآوری می‌کند.
در سايت مايکروسافت اينجا را نگاه کنيد:
http://thesource.ofallevil.com/middleeast/arabicdev/Farsi/
۱۲:۰۷ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ خب این نرم‌افزار بالاخره مشکل نیم‌فاصله من رو حل کرد. اما یک عالمه مشکل جدید اضافه کرد. یعنی جای یک‌عالمه از حروف و علامت‌ها عوض شده. نمی دونم چطوری می‌تونم اون‌ها رو به شکل سابقشون برگردونم. الان سه ساعت طول می‌کشه هرچی تایپ می‌کنم چون هی غلط غولوط می‌شه. حتی ویرگول جاش عوض شده!
:::::::::::::::::::: خوابگرد:
پاسخ ب پرسش شما را دررون متن اضافه کردم. لطفا دوباره به متن، قسمت «برنامه‌ی «تری‌لی‌آوت» فقط به همین درد می‌خورد؟» مراجعه کن.
۱۴:۰۵ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ مرسي منم رعايت نمي كردم نكته بسيار دقيقي رو اشاره كردين
۱۵:۴۹ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ سلام.
در مورد علامت ؛ من شک دارم. چون در تمامی کتاب‌های ما (سال دوم دبيرستان) علامت ؛ با يک فاصله نسبت به کلمه‌ی قبل از آن گذاشته می‌شود.
::::::::::::::::::: خوابگرد:
بحث بر سر نوشتن در کامپیوتر است نه نوشتن روی کاغذ. در ضمن لزومی ندارد که شک کنید، چون چرایی این قوانین فنی‌ست و جدل‌ناپذیر. در متن به گوشه‌ای از این چرایی‌ها اشاره کرده‌ام.
۱۵:۵۱ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ دستتون درد نکنه که نجاتم داديد. از نيکان عزيز هم که شما را معرفی کرد ممنون هستم.
۱۶:۴۱ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ خسته نباشید. اما در دستور خط مصوب فرهنگستان که روی وب‌سایت‌شان است(http://persianacademy.ir/books/Dastoor-e%20khatt.pdf)، خیلی از این قواعد (از جمله "ه‌ی") صدق نمی‌کنند. روی ویکیپدیای فارسی هم بحث سر این موضوع هست. (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%D9%BE:%D8%B4%DB%8C%D9%88%D9%87)
::: خوابگرد:
در متن چند بار تکرار کردم که در این یادداشت بحث بر سر رسم‌الخط نیست. دوباره خواهش می‌کنم دقیق بخوانید و درباره‌ي موضوع بنویسید. با این حال این را هم بگویم که مصوبه‌های فرهنگستان لازم‌الاجرا برای همه نیست، بلکه در حد پیشنهاد است و من ترجیح می‌دهم به دلایلی که جای ذکرش این‌جا نیست، هم‌چنان به عنوان پیشنهاد به آن نگاه کنم.
۱۸:۵۳ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ Hi, I want to ask you if you let me the permission to put some part of your post in Persian Wikipedia at instruction section?
Thanks
۱۹:۴۹ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ عالی! به اين ميگن ترويج فرهنگ! من رعايت می کنم حتما!
۲۰:۱۶ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ سلام. دستتون درد نکنه، در تکمیل فرمایشات شما دوستان در Word می‌توانند با کلید کنترل بهمراه کلید منفی همین کار را انجام دهند.
۲۳:۴۸ ۱۳۸۴/۱۲/۰۷ سید جان یک نکته مهم در این مبحث توجه دادن وبلاگ‌نویسانی است که از فضاهای رایگان استفاده می‌کنند. در واقع نمی‌دانم این چه قاعده‌ی نانوشته‌ای است که درصد بسیاری از وبلاگ‌داران پرشین‌بلاگ، بلاگ‌فا و... به هیچ‌کدام از این موارد توجهی ندارند.
به‌نظرم اگر هر یک از مدیران این سایت‌ها در بخش عضو و یا راهنمای وب‌سایت‌شان بخشی را برای درج این موارد و یا خدای ناکرده!! لینکی به این نوشتار بدهند، بسیار بهتر است.
۰۰:۱۱ ۱۳۸۴/۱۲/۰۸ روی چشم استاد ، رعایت می کنیم، من نیم فاصله را بلد نبودم ، ولی سعی می کنم یاد بگیرم.
به نظرم اگر به روش خود اعتقاد دارید، راه بسیار درستی می روید که مرتب به دیگران تذکر می دهید
موفق باشی
۰۸:۴۷ ۱۳۸۴/۱۲/۰۸ غیر از اون برنامه که گفتی، می¬شه تو برنامه¬ی ورد معمولی هم از ترکیب CTRL+UNDERLINEبرای ایجاد نیم¬فاصله استفاده کرد.
۱۰:۳۸ ۱۳۸۴/۱۲/۰۸ سلام
این توضیحی که راجع به همیشگی کردن برنامه ی نیم فاصله داده اید درست نیست. عمل کردم نمی شود. لطفا تصحیح کنید.
حالا از روی آیکون آن برنامه با راست‌کلیک يک کپی بگیرید و در فولدر Startup پيست کنید، بعد هم ری‌استارت. از این پس نیازی به هربار اجرای برنامه نخواهید داشت.
یعنی کامپیوتر که روشن می شود یک ارور می دهد و عمل نمی کند تا دوباره برنامه را اینستل کنیم یا بزنیم روش تا به کار بیفتد.
خوش باشید
۱۲:۱۲ ۱۳۸۴/۱۲/۰۸ فراوان تشکر برای فایل...
۱۲:۳۱ ۱۳۸۴/۱۲/۰۸ جالب بود ولی من اکثر نکاتی که شما گفتید را بلد بود به غیر از فاصله انداختم قبل یا بعد از علائم. در مجموع نکات خوبی بود. متشکرم. اما یک سوال؛ آیا شما راهی را بلد هستید که در ورد ۲۰۰۰ مثلا فهرست مطالب کتاب را یکجا جمع کند برای فهرست‌نویسی کتاب منظورم هست. اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.
۱۴:۲۲ ۱۳۸۴/۱۲/۰۸ سلام جناب شکرالهی
تلاش شما برای ترویج درست‌نویسی شایسته تقدیر فراوان است.
دوستانی که می‌خواهند مشکل ترتیب حروف و ارقام فارسی و نیم‌فاصله را به روشی اصولی حل کنند بهتر است از صفحه کلید استاندارد فارسی استفاده نمایند. هر چند مراحل نصب آن کمی پردردسر است ولی ارزش دارد. بدین ترتیب نیازی به نرم‌افزارهای میانجی مقیم در حافظه نخواهد بود.
نشانی : http://www.farsiweb.info/howto/win2keyb
پاینده باشید
۱۴:۳۹ ۱۳۸۴/۱۲/۰۸ مي‌گم سيد جان، اين كه سيد چسبده به رضا(سيدرضا) و ولش نمي‌كنه، آيا شامل قانون نيم فاصله‌ست يا تمام فاصله؟
۰۰:۲۹ ۱۳۸۴/۱۲/۰۹ خوب و خلاصه و مفید
۰۱:۵۲ ۱۳۸۴/۱۲/۰۹ Startup پيست كنيد، گزينه‌ي paste shortcut را انتخاب كنيد آن مشكل برطرف مي‌شود. رهگذر عزيز وقتي مي خواهيد در فولدر
۰۶:۴۷ ۱۳۸۴/۱۲/۰۹ بسيار استفاده بردم. ممنونم. خدا قوت
۱۰:۲۴ ۱۳۸۴/۱۲/۰۹ آقای شکراللهی، سلام؛
عرض کنم به حضور شما که نیم‌فاصله در ویندوز وجود دارد. دیگر احتیاجی نیست که برای درج نیم‌فاصله در ویندوز، حتماً از ورد یا ویرایش‌گرهای متنی دیگر استفاده کنیم. برای ایجاد نیم‌فاصله (همان‌گونه که من در باکس نظرات وبلاگ شما دارم استفاده می‌کنم) ‌کافی‌ست،‌ کلیدهای Shift+Ctrl+2 را با هم فشار دهید. دیگر فرقی نمی‌کند که در چه محیطی باشد. این امکان به صورت استاندارد در همه‌ی نسخه‌های ویندوز موجود است.
موفّق باشید.
۱۳:۰۸ ۱۳۸۴/۱۲/۰۹ سيد جان سلام
تو يک شاهکاری بخدا در زمينه کمک و حفظ فارسی
شاد و تندرست باشی
افشين
توکيو
۱۳:۳۵ ۱۳۸۴/۱۲/۱۰ سلام!
در مورد فاصله‌ی قبل از پرنتز هميشه شک داشتم. خوشحالم کسانی که سعی می‌کنند درست بنويسند، کسی و جايی سراغ دارند که کمکشون کنه.
ممنون!
۱۵:۴۰ ۱۳۸۴/۱۲/۱۰ درود
يادداشت بالايی که با عصبانيت شما توام بود جالب نبود و ناسزاهايی که از قلم شما جاری شده به همچنين.
البته من ربطی به آن مقاله نويس و لينک دهنده ندارم!
پاينده باشيد.
۱۸:۲۴ ۱۳۸۴/۱۲/۱۰ فکر کنم نکته‌یِ سومی که خطِ تیره باشد جا افتاده: اگر قرار است دو کلمه را با هم پیوند دهد، در هیچ طرف فاصله نمی‌آید، ولی اگر دو عبارت را جدا کند، در هر دو طرف فاصله لازم است.
۲۲:۴۸ ۱۳۸۴/۱۲/۱۰ ای بابا تو هم ما رو گرفتار کردی به خدا. داشتیم کارمون رو می کردیم .همه چيزمون به هم ريخت.
۰۵:۳۴ ۱۳۸۴/۱۲/۱۲ سلام . از اين همه دل‌سوختن و اين‌همه پشتکار به وجد آمدم . اميدوارم بمانی و سال‌های سال همين‌طور پر انرژی و بی‌چشم‌داشت در خدمت تعالی فرهنگ اين مرز بوم باشی . يا حق
۱۶:۰۸ ۱۳۸۴/۱۲/۱۲ ممنون از توضيحات مجدد و مجددتان. به اميد پاکيزگی روزافزون شکل و محتوای نوشته‌های پارسي پارسی‌زبانان.
۰۱:۳۸ ۱۳۸۴/۱۲/۱۵ سلام-خوشحالم پیداتون کردم.تو فتوسینگ بودم.
۱۲:۳۸ ۱۳۸۴/۱۲/۲۲ سلام. شايد سال‌هاست که می‌خواهم بيايم اين‌جا، گویی قسمت نمی‌شد! دست‌مريزاد.
۲۰:۱۴ ۱۳۸۵/۰۱/۰۸ با سلام آقای شکرالهی
به نکته‌های ظریفی اشاره کردید. من هم مدتها بود که با این مشکل دست به گریبان بودم و در حل آن به من یاری رساندید.
پیروز باشید
۱۵:۳۷ ۱۳۸۵/۰۱/۲۰ سلام
آقا دمت گرم
گل کاشتی
مدتها بود دنبال یه همچین برنامه‌ای میگشتم
تو ویندوز ۹۸ از پارسا ۲۰۰۱ برای اینکار استفاده میکردم اما تو ویندوز ایکس پی مشکل داشتم
همچنین برای داشتن کیبورد استاندارد تو این ویندوز همیشه باید اون فایل kbdfa.dll رو جایگزین میکردم
که از این بابت هم راحت شدم
بازم تشکر میکنم و امیدوارم که همیشه موفق باشی
۰۲:۴۰ ۱۳۸۵/۰۲/۰۷ مرسی...
(برای اینچنین آموزش کاملی مرسی/)
۰۰:۲۹ ۱۳۸۵/۰۳/۱۶ سلام به خوابگرد
به تازگی با شما آشنا شدهام. کارتان را پسنديدم. خوب است. ادامه دهيد و موفق باشيد. اداب وبلاگ نويسی را به خوبی متذکر شده ايد.
وبلاگ من در حال راه اندازی است. اولين مطلب هم در رابطه گزارش توليد ملی شعر است. شروعش را اطلاع ميدهم. اولين لينک در بلاگم به شما اختصاص ميدهم.
۲۰:۱۵ ۱۳۸۵/۰۳/۱۸ بسيار استفاده کردم از توضيحات مفيدتان و چقدر خجالت کشيدم از علامت‌‌گذاری‌هايی که تا حال انجام داده‌ام.تمام تلاشم را خواهم کرد که توصیه‌های مفیدتان را جایگزین عادت‌های نادرست پیشین کنم. صميمانه سپاسگزارم.
۰۲:۳۱ ۱۳۸۵/۰۴/۱۰ برای طراحی یک سایت فرهنگی-تبلیقاتی-بایدچکار کنم
لطفا مرا راهنمایی نمایید
البته اگر رایگان باشه بهتره چون من معلم حق التدریس هستم
متشکرم لطفاجواب رابه ایمیل من بفرست
راستی من مبتدی نیز هستم
۰۲:۳۸ ۱۳۸۵/۰۵/۱۸ بسم الله الرحمن الرحیم
ممنون. بسیار مفید بود. من هم اولش رعایت نمی‌کردم. چونکه بلد نبودم
کاش برای اونایی که توی ی‌شرایطی قرار می‌گیرن، درباره Alt+0157 بجای Shift+Spase گفته بودید (برای مواقع ضروری)
۰۱:۲۷ ۱۳۸۵/۰۶/۱۰ سلام
به اين مطلب شما لينکی دادم
۱۰:۰۷ ۱۳۸۵/۰۶/۱۲ سلام
من اين مقيدات را به صورت تد‌وين شده برای زبان فارسی نديده ام. و فکر میکنم اقتباسی از زبانهای لاتين است. منتها در زبانهای لاتين هم اين قوانين يکی نيستند و مثلا در فرانسه بايد قبل و بعد از ؟ فاصله کذاشت.
بهروز باشيد.
۲۳:۴۰ ۱۳۸۵/۰۶/۲۷ با گرم ترین درودها
دوستان عزیز من مشگلی دارم که امیدوارم شما بتوانید در حل آن به من کمک کنید. من در حال نوشتن مقاله ای به زبان فارسی در ورد بودم، در جایی نیاز داشتم که کلمه ای انگلیسی را در نوشته ی خودم تایپ کنم. اما هر کاری می کنم موفق نمی شوم که کلمه ی مورد نظرم را در جایی که نیاز دارم تایپ کنم. هر کاری می کنم کلمه ی انگلیسی تایپ شده در سمت راست متن قرار می گیرد. کات کردم، کپی کردم نشد که نشد. لطفا به من کمک کنید. با سپاس پارسا نیک جو
۰۰:۵۹ ۱۳۸۵/۰۶/۲۸ کلید ترکیبی کنترل- شیفت -عدد۲ برای ویندوزهایی که نیم فاصله نمی زارن کار میکنه ،‌نیازی به نصب برنامه دیگری هم نیست
کنترل+شیفت+۲
۱۲:۰۱ ۱۳۸۵/۰۶/۲۸ سلام
از نظرات اينطور بر مياد که اکثر بلاگرا با زاويه ديد شما بی سواد يا تنبل اند. منم يکيشون . استفاده کرديم .
لينک شما رو يکی از بلاگرا که هميشه با ظاهر وبلاگ من درگيری داشته فرستاده بود ولی کار خوبی کرده بود .انشاالله سعی ميکنيم به کار ببريم.
يا حق
۱۴:۴۸ ۱۳۸۵/۰۷/۰۴ غلط‌نامه‌ی بسیار مفید و کاربدی نوشتید. همه را با کمی تغییر در بهمنانه با نام «فارسی را درست بنویسیم» گذاشتم.
شاد و رها باشید.
۰۲:۵۷ ۱۳۸۵/۰۷/۰۵ آقا !
من به شما تبريک می‌گم.
در باره‌ی گیومه، پرانتز گذاری، نقطه سرخط، ویرگول و... (که از زیربنایی‌ترین نکات نگارش است)، توضیحاتی فرمودید که حتا در دانشگاه‌های هم‌چون علامه طباطبایی تدریس نمی‌شود!
اما این بیماری مزمن نیز سایت‌های بزرگ خبری ما را بیمار کرده است! رعایت نکردن نيم فاصله یک طرف ماجراست که تاسف بارست و در سوی دیگر، رعایت نکردن اصول ویرایشی و رسم الخط، فاجعه‌ای‌ست که نثر فارسی را در شرف ویرانی قرار داده. به همین راحتی!
...
یک: سرهم نویسی غلط است آقاجان!
مانند: بیشتر که درست‌اش می‌شه : «بیش‌تر» یا همچنین که می‌شود: «هم‌چنین»... به نمونه‌های زیر دقت فرمایید:
پیشکسوت : «پیش‌کسوت»
خوشحال : «خوش‌حال»
فناوری : «فن‌آوری»
بهتر : «به‌تر»
بخصوص : به‌خصوص»
آنها : «آن‌ها»
روبرو : «روبه‌رو»
و صدها نمونه‌ی دیگر...
۲- هنگام نوشتن یادمان نرود که وقتی قرار است از عددی مانند ۱۰ استفاده کنیم ننویسیم «ده» ( چون ممکن‌است برای خواننده‌ی بی‌نوا ، روستا تفهیم شود) و یا عدد 2 که اغلب می‌نویسند «دو» که این هم عوارض خاص خود را دارد!
به‌هرحال به‌تر است که هنگام نگارش، اعداد را به همان شکل اصلی ریاضی‌اش به‌نگارش درآوریم. فقط اعدادی هم‌چون «یک»، «صد» ،«هزار» و... را به حروف بنویسیم.
3 - جان عزیزان‌تان (و برای پرهیز از عربی نویسی) ، موارد زیر را رعایت کنید:
تنوین، حمزه و... عربی‌ست. آخه ! چرا زیبایی فارسی را با عربی نوشتن، از بین ببریم؟ پس این‌طور بنویسیم:
اصلاً : «اصلن»
دقیقاً : «دقیقن»
دقیقة : «دقیقه‌ی»
لحظة: «لحظه‌ی
حتی : «حتا»
کبری : «کبرا»
کسری : «کسرا»
حتا اسامی مصطفی و مجتبی را بنویسیم : «مصطفا» ، «مجتبا»
و...
...
حالا بماند که هر وقت واژگان غلطی را نظیر : «عدم» ( به معنای نیستی و مرگ که به جای نبود و فاقد به‌کار می‌رود) می‌شنوم و یا می‌خوانم، خدا وکیلی آن قدر عصبانی می‌شوم که دل‌ام می‌خواهد فریاد بکشم!
۰۳:۰۵ ۱۳۸۵/۰۷/۰۵ یادم رفت از عدد 9 بگویم که ابلهانه می نویسند «نه»!
باور بفرمایید بارها (شخصن)، همین «نُه» ابلهانه را(که منظورشان همان عدد 9 بوده) نَه خواندم!
نکته: افعالی نظیر: می‌باشد ، می‌گردد، می‌نماید و... غلط است.
دلایل بسیاری دارم که فرصت اندکم ، بیش‌تراجازه نمی‌دهد!
تا بعد...
۱۱:۰۳ ۱۳۸۵/۰۷/۲۲ خيلی ممنون
تذکر و‌‌‌‌ آموزش بجايی بود.‌
۰۸:۴۰ ۱۳۸۵/۰۸/۰۱ کاملا از اين نظر قبولت دارم... دستت درد نکنه. راستی خيلی از بی‌سواد‌ها مي‌آن به جای استفاده از «ي» ميانجی، از همزه استفاده مي‌کنن. به اميد روزی که همه درک کنن که نيم فاصله چيه!
۰۸:۴۲ ۱۳۸۵/۰۸/۰۱ همه‌ی حرف‌هايی رو زدی که من مدت‌ها تو دلم بود :)
۱۷:۳۴ ۱۳۸۵/۰۸/۰۹ از راهنمایی هایی خیلی متشکرم. سعی می¬کنم حتما رعایتشون کنم. البته تو word واسه نیم فاصله ای که شما گفتین یه راهی هست که با ctrl+dash نیم فاصله ایجاد میشه. کلید dash همون دگمه ای که سمت چپ دگمه = قرار داره .
البته ايرادی سيتم بلاگفا هم جدیدا با برخی فونت ها مشکل پيدا کرده. مثل وبلاگ من!
۰۶:۲۶ ۱۳۸۵/۱۰/۲۰ سلام. با وجود این‌که درزندگی اشتباهات زیادی کرده‌ام، که یکی هم ای‌میل زدن به شما بود! ولی مدت‌هاست از طریق دوست نازنینی، که او هم به شما ارادت خاصّی دارد، با نیم‌فاصله‌ آشنا شده‌ام و تاآن‌جا که بشود از اصول وروش‌های شما استفاده می‌کنم و بهره می‌برم. درهرحال ممنون از کمک شما به بی‌سوادهائی مثل من. زنده باشید
۱۳:۵۴ ۱۳۸۵/۱۱/۰۵ عالی بود. دستتون درد نکنه.
۰۳:۴۰ ۱۳۸۵/۱۱/۱۱ آقای شکراللهی عزيز سپاس فراوان به خاطر اين نيم فاصله. من برنامه را دانلود کردم و از حالت زيپ هم درآوردم و الآن هم کار می​کند. اما قسمت مربوط به "آرايش صفحه​ی کليد" عملی نمی​شود. چه بايد بکنم؟
۰۳:۵۰ ۱۳۸۵/۱۱/۱۱ باز هم سلام. مشکلم حل شد. سپاس!
۰۴:۴۳ ۱۳۸۵/۱۱/۱۴ در مورد قضیة نیم‌فاصله همة دوستان پیشنهادهایی کرده‌اند که بسته به سیستم مورد استفاده و تنظیمات آن می‌تواند کاربرد داشته باشد. اما اصل این قضیه در ویندوز XP از این قرار است:
در برنامة Word پنجرة Symbols را باز کنید. بین کاراکترهایی که نشان داده می‌شود کاراکتری هست که در ظاهر کادر آن خالی است. نام این کاراکتر ZERO WIDTH NON-JOINER است. سپس یک Shortcut به این کاراکتر اختصاص دهید (بسته به این که کدام برایتان راحت‌تر باشد) و آن را Assign کنید. حالا هر وقت میانبر مورد نظرتان را بزنید، نیم‌فاصله خواهید داشت.
۰۱:۳۴ ۱۳۸۵/۱۱/۱۶ البته همة برنامه‌ها نیم‌فاصله را نشان نمی‌دهند. اما معمولاً در صفحات وب، اگر متن خود را در Word با استفاده از نیم‌فاصله تایپ کنید و آن را Copy/Paste نمایید، نیم‌فاصله نشان داده می‌شود.
۱۴:۳۶ ۱۳۸۵/۱۲/۰۲ مشکلی که وجود دارد این است که یونی‌کد؛ نیم فاصله را به رسمیت نمی‌شناسد. یعنی بارها شده متنی را که با نیم‌فاصله نوشته شده موتور‌ها‌یِ جست‌و‌جو ایندکس نکرده اند و در نتیجه‌ی سرچ نیامده است.
از طرفی مشکلی برای سرچ ِ فارسی وجود دارد و این جدا نویسی و سر ِ هم نویسی است. یعنی کسانی که دنبال ِ کلمه‌یِ کلیدی‌یِ خاصی می‌گردند؛ نمی‌توانند به راحتی واژه‌ها‌شان را بگردند. فکری بکنیم.
با این همه من کسی هستم که همیشه نیم‌فاصله را رعایت کرده ام. به‌ویژه در نوشتار ِ عادی‌ام. و شیوه‌یِ نگارش ِ خاصی را هم دنبال می‌کنم که در همین کامنت هم مشخص است. و قربان‌ات
۱۹:۲۲ ۱۳۸۶/۰۱/۰۱ سلام
من همون كاري رو كه شما گفتيد انجام دادم و توي استارت‌آپ؛ همونجايي كه نوشتيد با موس كپي و پيست كردم. اما وقتي سيستمم رو روشن مي‌كنم، بلافاصله پيغام خطا مياد. و اون برنامه هم اجرا شده و آماده نيست. چكار كنم؟براي جواب ميام هميجا
۰۶:۲۴ ۱۳۸۶/۰۱/۲۲ فحش دلت می خواد؟
۲۲:۳۵ ۱۳۸۶/۰۴/۰۴ سلام. خدا عمر طولانی به شما عطا کند. نصف مشکلات زندگی من حل شد. نمی‌دانید چقدر دنبال چنین ابزاری بودم (ولی جستجو نکرده بودم!) با اجازه‌تان (که در پایین این صفحه نوشته‌اید)‌ مطلبی در این باره در بلاگم خواهم نگاشت! موفق باشید.
۰۲:۵۵ ۱۳۸۶/۰۴/۱۰ سلام
ممنون از مطلب بسیار مفیدتان.
با ورد قبلی که داشتم می‌توانستم نیم‌فاصله را رعایت کنم اما با این ورد جدید نتوانستم٬ با کمک شما مشکلم حل شد.
این مطلب را در وبلاگم به صورت لینک نوشتم.
موفق باشید.
۱۰:۳۵ ۱۳۸۶/۰۴/۱۶ اين مطلب چيزی بود که مدت‌ها دنبالش بودم. واقعاْ متشکرم .
۰۹:۵۷ ۱۳۸۶/۰۴/۲۶ واقعا تشکر از این نوشته و آموزش بسیار بسیار زیبایتان من خیلی تشکر می کنم
۱۳:۰۵ ۱۳۸۶/۰۶/۰۹ خسته نباشید
ممنونم٬ یک سال پیش سر این کلاس‌تون نشستم و این ظرافت‌های ضروری تایپی رو یاد گرفتم...
به زودی لینک اینجا رو تو لینک‌های روزانه‌ی وبلاگم می‌گذارم تا شاید منم کمک کرده باشم تا چند نفر دیگه هم از این درس شما بهره ببرند.
باز هم سپاسگزارم.
۲۲:۵۷ ۱۳۸۶/۰۶/۲۹ جناب شکراللهی عزیز!
بدبختانه شما را دیر پیدا کردم. با وجود علاقه و حساسیتم به نقطه گذاری، یادداشتهای روزانه ام خالی از اشکال نیست.در هر حال با اعتماد به نفسی خنده دار ! به شما اطمینان می دهم از خواندن آنها پشیمان نخواهید شد. بی صبرانه منتظر نظر شما می مانم.
۰۰:۵۷ ۱۳۸۶/۰۷/۲۷ قبلاً چند تا فایل داشتم که ابتدای نام آنها KBD نوشته شده بود و من ویندوز را با Safe mode بالا می‌آمدم و آنها را در System32 کپی می‌کردم و بعد که Restart می‌کردم می‌تونستم با Shift+space نیم فاصله بزنم. ولی office را که عوض کردم ديگه پیداشون نکردم. امشب هم خيلی به نيم فاصله احتياج داشتم چون قرار بود يک کاری را برای کسی ويرايش کنم. واقعاْ ازتون ممنونم. در حق من یکی که لطف بزرگی کردید. فراموشتون نمی‌کنم.
۲۲:۵۶ ۱۳۸۶/۰۹/۰۷ سلام...
من اين چيزا رو در مورد نوشتن تو وب نميدونستم...
البته يه بخشيش رو رعايت ميکردم...ولی نه کامل...
ممنون...
۲۳:۴۷ ۱۳۸۶/۱۱/۱۹ خیلی ممنون-واقعا استفاده کردم
پاینده و پوینده باشی
۰۳:۰۶ ۱۳۸۶/۱۱/۲۳ سلام
مطلب بسیار خوبی بود.
فقط اینکه برای نوشتن نیم فاصله میشه روش دیگری رو هم انجام داد. در حالیکه که صفحه کلید در حالت فارسی است، کلید Alt را نگهدارید و همزمان عدد
< ۰۱۵۷ > رو تایپ کنید. نیم فاصله اعمال خواهد شد.
۰۳:۰۸ ۱۳۸۶/۱۱/۲۳ سلام
برای نیم فاصله میشه از این روش هم استفاده کرد.
در حالتیکه صفحه کلید فارسی است، کلید Alt را نگهداشته و عدد ۰۱۵۷ رو تایپ کنید. نیم فاصله اعمال میشه
۱۵:۱۲ ۱۳۸۶/۱۱/۲۶ خیلی خیلی ممنونم
عالی بود
۲۱:۵۹ ۱۳۸۶/۱۱/۳۰ ممنون خیلی خوب بود
مشکل من این است که در بلاگر قدیمی نمی شود خوب این نکات را رعایت کرد. جای هیچ چیز معلوم نیست.
۱۵:۲۲ ۱۳۸۶/۱۲/۰۱ دست‌تان درد نکند با آن برنامه‌ی TrayLayout. من هميشه با اين مشکل روبرو بودم. کلی تمرين کردم و فهميدم تو بلاگفا، کليد shift+B همين کار را انجام می‌دهد. اما برای تایپ توی برنامه‌های ديگر مصيبت داشتم.
مشکل ديگر تایپ اعداد پارسی‌ست. خيلی نرم‌افزارها اعداد را به انگليسی می‌نويسند، گرچه حروف پارسی‌اند. چاره‌ای می‌شناسید؟
سپاس و درود.
۰۰:۰۹ ۱۳۸۶/۱۲/۰۷ اولين بار نيست که بهتون سر ميزنم... آخرين بار هم نخواهد بود... اگر خدا بخواهد... اما جدا از اين مطلب لذت بردم... بلد که نبودم هيچ... هميشه هم وقتی به بعضی کلمه ها ميرسيدم غصه ام ميشد... مثل همين قبلی...
خلاصه اينکه... ممنون...
۰۱:۳۳ ۱۳۸۶/۱۲/۰۷ البته اگه ببینی من چه جوری مینویسم، ممکنه...
من هم میخام نیم فاصله رو بکار ببرم، ولی مثلن
این برنامه ای که شما لینکش را داده اید، زیر و زبر
را خراب میکند و ی عربی بجای " ِ" میگذارد. بنا بر این
زیاد به مردم سخت نگیرید.
۰۱:۵۴ ۱۳۸۶/۱۲/۰۷ "چون احساس می‌کنم این نوشته‌ها آن‌قدر برای مؤلف‌شان اهمیت نداشته که با ظاهری درست و خوشایند آن را تحویل من بدهد، من چرا باید آن را جدی بگیرم؟ "
مطلب جدی را با ظاهرش قضاوت نکنید. چیزی که
برای شما خوشایند باشد، ممکن است برای
من ناخوشایند باشد. مثلن من با دیدن
کلمه ی "خواب" به فکر حماقت میاُفتم که چرا "خاب"
ننویسم؟ پس چرا "جواب" را "جاب" نخانم! خودتون بقیه اش را ادامه بدید. لطف میکنید اگر نظرتان را راجع به
نوشته ام در این مورد (در بلاگم)، بنویسید.
۱۵:۵۹ ۱۳۸۷/۰۱/۰۱ خیلی کمک کرد.
ممنون
۲۱:۵۸ ۱۳۸۷/۰۱/۰۷ متئسفانه در ویندوز ویستا این برنامه کار نمیکند
۱۹:۴۹ ۱۳۸۷/۰۱/۱۰ :) فهمیدم. "با دستکاری تنظیمات Compatability Mode در قسمت Properties فایل برنامه،‌ می‌توان آن را در ویستا نیز به کار گرفت."
۲۱:۳۴ ۱۳۸۷/۰۱/۱۵ سلام و سپاس از وبلاگ خوب شما
متشکر از این راهنمای بسیار مفید
باید بگویم که من به این قوانین اشنان بودم تا حدودی ولی برنامه مورد نظر را نداشتم
موفق باشی.
یا علی
۰۲:۴۱ ۱۳۸۷/۰۱/۱۹ فکر کنم این کار با "Ctrl" + "-" هم انجام بشه
البته در Word
۲۳:۵۲ ۱۳۸۷/۰۱/۲۳ بسیار متشکر و ممنونم
در صورت امکان حقیر را نیز از آخرین یافته های خود مطلع فرمایید[email protected]
ارادتمند شما
سید محمد هادی عسکری فر
۱۸:۳۱ ۱۳۸۷/۰۱/۲۶ منويtools درورد2007 كجاست
۱۸:۳۶ ۱۳۸۷/۰۱/۲۶ تصحيح خودكار در ورد2007 كجاست؟
۰۹:۱۲ ۱۳۸۷/۰۱/۳۱ خیلی ممنون . کلی استفاده کردم .
۱۵:۰۲ ۱۳۸۷/۰۲/۱۲ كساني كه نيم‌فاصله ندارند، مي‌توانند از:
Alt+0254
استفاده كنند؛ بدون اين‌كه به ابزار خاصي احتياج داشته باشند!
۱۵:۵۰ ۱۳۸۷/۰۲/۱۶ واقعا ممنون از پست زیباتون خیلی به دردم خورد مخصوصا تری‌لی‌اوت نازنین. می‌بینید نیم‌فاصله‌های کامنتم رو؟
۱۵:۴۱ ۱۳۸۷/۰۲/۱۸ با سلام و تشكر از زحمات شما مشكلي داشتم اينكه من ميخوام يك متني رو به همراه يك عكس كه در كامپيوتر دارم يا اينكه در ورد ايجاد كردم رو به يك وبلاگ بفرستم موفق نميشم لطفا راهنمايي بفرماييد باتشكر فروان از شما
۰۰:۲۲ ۱۳۸۷/۰۲/۲۷ با‌تشکر
خیلی به درد خورد
دنبال همچین چیزی بودم
۱۵:۳۹ ۱۳۸۷/۰۳/۰۵ سلام
بسیار ممنونم
۱۱:۰۹ ۱۳۸۷/۰۴/۱۲ این برنامه روی ویستا اجرا نمی شود.
۱۶:۰۵ ۱۳۸۷/۰۴/۱۳ (-) + Ctrl هم همین کار رو میکنه!
و همین طور ترکیب 2 + ُCtrl + Shift
مخلصم.
۱۰:۱۳ ۱۳۸۷/۰۶/۰۹ مرسی. عالی بود
۰۰:۵۳ ۱۳۸۷/۰۶/۱۸ با سلام
همواره از اين فقدان رنج می بردم.بسیار سودمند بود.
من صاحب وبلاگی با موضوع داستان کوتاه هستم.خوشحال می شوم سری بزنید و مرا از نظرات خود بهره مند نمایید.در ضمن با کسب اجازه لینک سایت شما را به وبلاگ خود اضافه می کنم.
http://roazane.persianblog.ir/
۱۱:۳۲ ۱۳۸۷/۰۶/۱۹ متشکرم. عالی بود
۱۰:۲۲ ۱۳۸۷/۰۶/۲۰ ممنون ام قربان. خیلی وقت بود دنبال همچین راهنمای جامعی می گشتم. از این پس رعایت می کنم.
۰۰:۲۷ ۱۳۸۷/۰۷/۰۱ من خودم به شخصه هميشه اينهارو رعايت مي كنم. اما يك سوال از محضر شما دارم، من در ياهو 360 درجه وبلاگ نويسي مي كنم و علامت هاي پرانتز، گيومه، نقطه و علامت تعجب در آخرين جمله هر پاراگراف به ابتداي آن خط منتقل مي شود و من مجبور مي شوم براي اينكه اين اتفاق نيفتد از حرف ه در ادامه ي اين علامات و به صورت بدون فاصله استفاده كنم اما اين حقيقتاً چيزي نيست كه مي خواهم. آيا اين مشكل نيز قابل حل است و اگر هست، چگونه؟
مشكل ديگري هم كه در اين محيط با آن دست به گريبانم ، يكسان نشدن انتهاي خطوط متن است. هرچند در ورد پايان آن ها را همطراز مي كنم، اما پس از الصاق در 360 چون مجبور مي شوم يكبار ديگه همطرازي راست به چپ را روي متن اعمال كنم، همطرازي انتهاي خطوط از بين مي رود. براي اين مشكل هم آيا راه حلي هست؟
۱۴:۰۳ ۱۳۸۷/۰۷/۰۸ واقعا ممنون
من دنبال این برنامه بودم
خیلی کمک کردید
شاد باشید
۰۸:۳۴ ۱۳۸۷/۰۷/۱۳ دل خوش سیری چند؟ مملکت را گند برداشته و خاجه در بند نقش ایوان است!!! واقعا متاسفم
۲۰:۲۴ ۱۳۸۷/۰۷/۱۳ با سلام . ممنون از مطلب مفیدتون .
یک کلید ترکیبی دیگه برای ایجاد نیم فاصله وجودداره اون هم ( alt+0254) .
یک کلید ترکیبی دیگه هم وجودداره : ( ctrl + shift +4)
توضیحاتتون عالی بود
متشکرم
۱۰:۵۷ ۱۳۸۷/۰۸/۰۸ خیلی عالی بود واقعا متشکرم
۰۶:۵۸ ۱۳۸۷/۰۸/۱۳ دست شما درد نکنه، من هر کاری میکردم نمی‌شد. شما می‌دونید که چرا من بعضی از سایتها و وبلاگ‌های فارسی رو- از جمله وبلاگ خودتون رو- کامل نمیتونم ببینم؟ یعنی آخر سطر‌ها توی هم فشرده می‌شن. من از براوزرِ سافاری استفاده می‌کنم. البته فایرفاکس هم دارم ولی مشکل با فایر‌فاکس اینه که بعضی از نوشته‌ها رو به زبان کامپیوتر نشون میده. بازم ممنون
۱۲:۱۷ ۱۳۸۷/۰۸/۱۴ سلام.ممنون از این همه وقت که گذاشتین و خداییش خوب هم توضیح دادین.از نظر خودم لازم دونستم بی تشکر از اینجا نرم.موفق باشید
۲۲:۲۶ ۱۳۸۷/۰۸/۲۱ با عرض سلام و خسته نباشید . وقتی متنی را تایپ می کنم و از اعداد ریاضی استفاده می کنم اعداد انگلیسی تایپ می شود چه کا ر کنم تا انگلیسی تایپ نشود . ممنون . 21/8/1387
.
:::: خوابگرد
همان‌طور که در متن بالا گفته‌ام، اگر برنامه‌ی تری‌لی‌آوت را نصب کنید، می‌توانید با راست‌کلیک، واردِ گزینه‌ی «آرایش صفحه کلید» شوید و در آن‌جا، یک بار برای همیشه، اعداد ردیف بالای کیبورد خود را یکی یکی از انگلیسی به فارسی عوض کنید.
۰۱:۴۶ ۱۳۸۷/۰۸/۲۲ سلام،
متاسفانه برنامه تری لی آوت در ویندوز ویستا با وجود دنبال کردن روش پیشنهادی اجرا نمی شود( ویندوز اخطار می دهد).
۰۸:۴۶ ۱۳۸۷/۰۸/۳۰ سلام
من این متن و غلط‌‌نامه‌های فبلی را به توصیه وب‌لاگ‌نویس خوب (خاله‌ریزه) هرچنددیرٰ خواندم ولی لذت بردم.
۱۱:۲۲ ۱۳۸۷/۰۹/۱۴ سلام، مرسی خيلی عالی بود. از همين‌جا شروع می‌كنم به انجام دادن آن‌‌ها.
۰۰:۳۷ ۱۳۸۷/۰۹/۲۰ سلام، برای نوشتن در صفحات وب از چه فونتی استفاده میکند؟ Tahoma، رویا یا چه؟
.
ناگزیر از تاهما
۱۰:۰۵ ۱۳۸۷/۰۹/۲۰ ممنونم ممنونم. باید نشریه مان را ویرایش می کردم اما نمی دونم چرا هر کار می کردم نیم فاصله نمی زد داشتم دیوونه می شدم که شما نجاتم دادید. ممنوووووووووووووون
۱۲:۰۲ ۱۳۸۷/۰۹/۲۱ خیلی ممنون از راهنمایی برای فونت
۱۳:۱۳ ۱۳۸۷/۰۹/۲۱ سلام، فونت فارسی تاهُما را برای نوشتن در وب از کجا می توانم تهیه کنم؟
۰۳:۲۷ ۱۳۸۷/۰۹/۲۳ با تشکر از آموزش دلسوزانه شما
۱۴:۴۸ ۱۳۸۷/۰۹/۲۹ سلام.راستش من قبلاً این مطلب رو از شما خونده بودم.از تری لی اوت استفاده می‌کنم، و مشکل نیم‌فاصله‌ام هم حل شده.اما امروز یه مطلبی خوندم در مورد ویرگول و ویرگول بعد از نهاد که راستش ترسیدم.به خاطر همین به اینجا سر زدم بلکه یاد بگیرم اما چیزی ندیدم.میشه راهنمایی کنید؟
۱۰:۵۹ ۱۳۸۷/۱۰/۰۳ سلام. نويسنده‌ي ماه‌نامه‌ي فيلم هستم و مستندساز. به‌تازگي اسم وبلاگ شما را شنيدم و به آن سرزدم، مشتري‌اش شدم و آن را در وبلاگ خودم لينک کردم. در مورد نيم‌فاصله خيلي ممنونم که اين توجه‌ها را به نسل وبلاگ‌نويس مي‌دهيد، اما يک نکته: اين نسل جوان آن‌قدر نسبت به درست‌نويسي بي‌توجه شده که نيم‌فاصله که چه عرض کنم، بسياري از قوانين مسلم و هم‌جاگير دستوري را به‌هيچ مي‌گيرد و کک‌اش هم نمي‌گزد.
يک نکته‌ي جالب ديگر که هر وقت مي‌خواهم مستقيماً در بلاگفا مطلبي را با نيم‌فاصله تايپ کنم بلاگفا قبول نمي‌کند، در حالي‌که نرم‌افزار ورد همين کامپيوتر بدون مشکل نيم فاطله را مي‌زند.
به‌هرحال از اين‌که چنين وبلاگ پروپيماني داريد به شما تبريک مي‌گويم. وقت کرديد به من سربزنيد.
۱۰:۵۹ ۱۳۸۷/۱۰/۰۳ سلام. نويسنده‌ي ماه‌نامه‌ي فيلم هستم و مستندساز. به‌تازگي اسم وبلاگ شما را شنيدم و به آن سرزدم، مشتري‌اش شدم و آن را در وبلاگ خودم لينک کردم. در مورد نيم‌فاصله خيلي ممنونم که اين توجه‌ها را به نسل وبلاگ‌نويس مي‌دهيد، اما يک نکته: اين نسل جوان آن‌قدر نسبت به درست‌نويسي بي‌توجه شده که نيم‌فاصله که چه عرض کنم، بسياري از قوانين مسلم و هم‌جاگير دستوري را به‌هيچ مي‌گيرد و کک‌اش هم نمي‌گزد.
يک نکته‌ي جالب ديگر که هر وقت مي‌خواهم مستقيماً در بلاگفا مطلبي را با نيم‌فاصله تايپ کنم بلاگفا قبول نمي‌کند، در حالي‌که نرم‌افزار ورد همين کامپيوتر بدون مشکل نيم فاطله را مي‌زند.
به‌هرحال از اين‌که چنين وبلاگ پروپيماني داريد به شما تبريک مي‌گويم. وقت کرديد به من سربزنيد.
۱۴:۰۳ ۱۳۸۷/۱۰/۰۴ سلام
ممنون از توضیحاتتان
نیازی به نرم‌افزار فوق‌الذکر نیست
با هم فشردن سه دکمه ctrl+shift+2
و یا ctrl+دکمه - نیم‌فاصله ایجاد می‌کند چه در xp و چه در ویستا :)
۰۴:۲۰ ۱۳۸۷/۱۰/۲۳ mamnunam, kheili mofid biid
۱۳:۴۴ ۱۳۸۷/۱۱/۱۸ سلام
واقعا متشکریم من همیشه دوست داشتم مقید به این قیود باشم ولی بهشون دسترسی نداشتم
مرسی
۰۳:۰۱ ۱۳۸۷/۱۱/۲۱ با این که این مطلب مال 3 سال پیشه، اما دقت و نکته سنجی که توش بکار رفته برام خیلی لذت بخش بود و به نوعی حرف دل خدم بود!:دی
ای کا ش همه به این موارد رو رعایت میکردند...
شاد باشید!
۱۵:۲۳ ۱۳۸۷/۱۱/۲۱ با تشکر از راهنمایی خوبتان. می‌خواستم بگم از کلید ctrl+shift+2 هم در همه محیط‌ها می‌شود استفاده کرد.
۰۸:۳۲ ۱۳۸۷/۱۱/۳۰ ممنون
به دردم خورد !
۲۳:۱۶ ۱۳۸۷/۱۲/۰۷ سلام دوست عزیز . با تشکر فراوان از مطلب بسیار مفیدتان . بسیار استفاده کردم و حتمن با توصیه به سایر دوستان وبلاگ نویسم آنها را هم در جریان خواهم گذاشت و لینک این مطلبتان را به آنها نیز معرفی خواهم کرد .
فقط نگرانی‌ای که بابت نیم‌فاصله‌ها دارم اینکه در جایی دیدم فردی مطلبی را با استفاده از نیم‌فاصله‌ها نوشته بود ولی به دلیل مشکلاتی که ظاهرن به دلیل تفاوت سیستم‌ها پیش آمده بود در سیستم بنده کلمه‌ها به صورت چسبیده به هم نمایش داده می‌شد.
۱۳:۵۲ ۱۳۸۷/۱۲/۰۸ نکته دیگر اینکه همین عبارتتان را در گوگل سرچ کنید و نتیجه را ببینید !
"دقیق‌تر بگو نیم‌فاصله چیست؟"
به اینصورت نمایش داده می شود :‌
"دقیقتر بگو نیمفاصله چیست؟"
۱۸:۰۰ ۱۳۸۷/۱۲/۱۲ استفاده از نیم فاصله حق مسلم ماست
۱۲:۴۴ ۱۳۸۷/۱۲/۱۴ سلام من كجا درد دلمو براي دوستام بنويسم دلم خيلي گرفته . ممنوع از مطالب مفيدتون .شدا
۰۱:۳۱ ۱۳۸۸/۰۱/۰۲ درود بر عزیز پُردغدغه ام! راستش دارم از خوش حالی پر در می آورم که می بینم کسانی مثل شما هم پیدا می شوند که دغدغه ی نیم فاصله را هم دارند!!! حتما باورتان می شود که بسیاری از دوستان به قول شما فرهیخته اما کاملا تنبل و بی خیال، سال هاست که مرا برای حساسیّتم به این موارد مسخره می کنند!!! نهایت تلاشم این بوده که در وبلاگ ها و نوشته هایم؛ این موارد را در حد عالی رعایت کنم. راستش در این باره وسواس پیدا کرده ام! دست شما درد نکند.
۱۰:۵۰ ۱۳۸۸/۰۱/۲۴ ممنون
به اندازه‌ی منزلت‌ آبرو
مرد مختصر.
۰۱:۵۳ ۱۳۸۸/۰۲/۰۲ با تشکر از راهنمائی شما در مورد نیم‌فاصله و
‫رعایت نوشتن در کامپیوتر.
‫آیا در مورد فاصله لازم بین «ر» و حرف «ی» بعد از آن
‫هم راه‌حلی وجود دارد؟ موقعی‌که پریروز، خرید یا... می‌نویسیم
‫حرف «ی» بلافاصله بعد از «ر» مثل «ب» به‌نظر می‌رسد.
‫آیا میتوان یک نیم‌فاصله اضافی بین این دو حرف ایجاد کرد؟
‫خیلی موقع‌ها مجبور می‌شوم بین این دو حرف space به‌گذارم.
‫با تشکر
‫سعید
----------------
>>>>خوابگرد
متأسفانه این اشکالی ست که به فونت یونکید مربوط می‌شود و نمی‌شود با نیم‌فاصله و فاصله آن را حل کرد. باید باش سوخت و ساخت تا بعد!
۲۲:۰۳ ۱۳۸۸/۰۳/۱۷ سلام
موضوع خيلي جالبي رو طرح كرديد. زماني ما درس ميخونديم گفته مي‌شد كه همه كلمات روي هم نوشته بشن: مثلا كتابها! آنجا! و .. سال‌هاي آخر دبيرستان ورق برگشت و گفتن جدا بنويسيد! حالا من خواهش ميكنم يه مطلب آموزشي بگذاريد و توضيح بديد كه ما با كلماتي مثل «همچنانكه» يا «آنچه» و ... چه كنيم؟! «آن‌ها» كاملا جا افتاده ولي «آن‌چه» به نظر غريب ميرسه.
۰۱:۴۸ ۱۳۸۸/۰۴/۰۷ سلام
می خواهم امتحان کنم روش ایجاد نیم فاصله و در خلال آن تشکری هم بابت اموزش مفید شما
۱۱:۰۷ ۱۳۸۸/۰۵/۰۶ سلام
واقعا با هيچ كدوم آشنا نبودم .
دستت درد نكنه .
۱۴:۰۰ ۱۳۸۸/۰۵/۳۰ جناب شکراللهی
این فایل‌ها بصورت یک فایل در آمده و به سهولت نصب و استفاده از آن کمک می‌کند. انتقال این فایل‌ها ممکن است برای عده‌ای دشوار باشد!
البته برای اجرای خودکار برنامه، با روشن شدن سیستم، حتما باید KBDHook.dll هم به آدرس یاد شده منتقل و البته مخفی (hidden) شود. وگرنه هر بار این فایل هم اجرا می‌شود که آزاردهنده است. دو فایل تکست هم نیاز به انتقال ندارد.
اما این فایل مثل همه برنامه‌ها نصب و خودکار اجرا می‌شود.
آدرس آن را از روی هاست سایت «آی طنز» اینجا می‌گذارم تا در صورت صلاحدید روی هاست خوابگرد بارگذاری کنید.
http://www.itanz.net/writing-notes/traylayout-1.2.rar
۱۲:۰۱ ۱۳۸۸/۰۶/۰۶ آموزشتون فوق‌العاده بود. من خودم می‌دونستم که توی نگارشم اشتباه دارم ولی نمی‌دونستم چه قوانینی رو باید رعایت کنم. مطمئنا از این به بعد موقع نگارشم توی وب یاد مطلب شما میفتم تا همیشه رعایت کنم و این قوانین رو هم به دیگران توصیه می‌کنم و همیشه هم شما رو دعا میکنم.
۱۴:۲۱ ۱۳۸۸/۰۶/۰۶ ممنون از لطف و زحمتتون
۱۷:۲۸ ۱۳۸۸/۰۶/۰۶ درود و سپاس از این برنامه ولی متأسفانه من نمی توانم آن را از حالت زیپ خارج کنم! چه کار باید بکنم تا کار کند!!!
۰۹:۵۲ ۱۳۸۸/۰۶/۰۹ خیلی ممنون
کسانی که حوصله نصب برنامه ندارند از «کنترل+شیفت+2» استفاده کنند.
۱۷:۲۴ ۱۳۸۸/۰۶/۲۰ سلام
من تو زبان فارسي دارم نقطه رو تايپ مي كنم بين كلمات ويرگول ديده مي شه چيكار كنم؟
۱۲:۱۳ ۱۳۸۸/۰۶/۲۳ سلام. با اجازه به این مطلب شما در اینجا لینک دادم.
مخصوصن می‌نویسم سد و شست.
http://dastneveshteh.wordpress.com/2009/09/14/correct-persian/
۱۳:۵۲ ۱۳۸۸/۰۶/۲۸ سلام این نرم افزار نیم فاصله برای ویندوز ویستا کار نمیکنه .میشه کمکم کنید ؟؟؟
۱۹:۳۳ ۱۳۸۸/۰۶/۲۸ در ویندوز وبستا(indowsvista) می‏توان با گرفتن کلیدهای Ctrl+Shift و فشار دادن کلید 4 نیم فاصله را داشت و به کار برد(من که این ترفند را برای داشتن نیم فاصله را به کار می‏گیرم!).
۰۸:۲۷ ۱۳۸۸/۰۷/۰۸ با سلام و درود فراوان
و نیز تشکر بسیار فراوان از این پست سودمند. مشکل من با نصب برنامه‌ای که معرفی فرمودید کاملاً حل شد و ضمناً از نکات فوق‌العاده مفیدی که ذکر کردید ممنونم.
۱۵:۴۸ ۱۳۸۸/۰۷/۰۸ سلام
چیز های زیادی یاد گرفتم.
موفق و پیروز باشید.
۲۳:۳۱ ۱۳۸۸/۰۷/۱۷ سلام ممنون از پست.
۰۷:۵۱ ۱۳۸۸/۰۸/۱۳ تا حالا با اين مساله مواجه نشده بودم ، متشكرم.
۱۳:۲۶ ۱۳۸۸/۰۸/۱۸ آقا خیلی ممنون!
حالا می‌تونم نیم‌فاصله رو استفاده کنم. بازم ممنون.
۰۲:۱۷ ۱۳۸۸/۰۸/۲۶ باسلام وتشکر از نوشته خوبتان.کاملا مفید بود.
۲۳:۲۵ ۱۳۸۸/۰۸/۳۰ اینکه گفتین "کامپیوتر من «نیم‌فاصله» ندارد، چه کنم؟"، باید خدمت‌تون عرض شه که تمامی کامپیوتر‌هایی که به سیستم‌عامل ویندوز مجهزن، دارای نیم فاصله‌ان، کافیه شیفت + کنترل + 2 رو فشار بدین، البته خارج از تی‌‌لی‌اوت، همین!
اما مشکل دیگه‌ای که این نرم‌افزاز داره اینه که 3 و خورده‌ای مگابایت از رم رو اشغال می‌کنه، کاش می‌شد این فضای اشغال شده رو به اندازه‌ی همون حجم خود نرم‌افزار کرد!
۰۰:۱۸ ۱۳۸۸/۰۹/۱۶ الان که بعد از چند روز از تری‌لی‌اوت استفده می‌کنم،‌واقعا احساس می‌کنم خیلی مفیده؛ اما یه مشکل اساسی داره که قطعا تمام کاربرا تجربه کردنش؛
من می‌خوام تایپ کنم"آشنا" اما اگه سریع بتایپم منویسته " آّنا" یا "آّ>آ" ؛ یا کلا وقتی شیف رو می‌گیری و بعدش سریع تایپ می‌کنی،‌این مشکل رو داره. فک کنم تشخیص اینکه فقط یه بار شیف نگه‌داشته شده، در این نرم‌افزار کنده.
۰۰:۴۴ ۱۳۸۸/۰۹/۱۸ توی سایت مینی‌مالیده این لینک رو پیدا کردم. به این امید که بالاخره کسی پیدا شد که به این قانون‌های ریز هم توجه کنه خوندم. خوب بود، اما خیلی چیزها رو نگفته بودید:
این‌که بدون هر کاری فقط با Ctrl+Shift+2 که منظور از 2، بالای کی‌برده می‌شه نیم‌فاصله گذاشت. در هر برنامه‌ای. عادت می‌شه به تدریج.
این‌که بهتره ضمیرهای متصل رو هم از هم جدا کنیم و با نیم‌فاصله بنویسیم.
این نرم‌افزارها هم خیلی معتادکننده‌ست. آدم تو کافی‌نت و سایت دانش‌گاه به اشتباه کردم می‌افته
شاد باشید
۲۰:۵۲ ۱۳۸۸/۰۹/۱۸ سلام اين تري لي اوت توي ويندوز 7 كار نميكنه! به نظر شما مشكل چيه؟
ممنون
۰۰:۳۸ ۱۳۸۸/۱۰/۰۲ برای ویندوز 7 هم از روش ویندوز ویستا استفاده کن. توضیح‌اش را داخل متن با عکس اضافه کردم.
۲۰:۵۹ ۱۳۸۸/۱۰/۰۵ درود
برای کلماتی که دو پاره وابسته به هم ساخته شده اند مانند فعلهای حال استمراری همچون می رود می شنود .... بهتر است پس از نوشتن می کلیدهای کنترل و خط فاصله (دش) گرفته شود. درنتیجه می به بخش پسین واژه نمی چسبد اما یک واژه می باشد. تفاوت آن با نیم فاصله ای که از زدن همزمان کنترل و شیفت و فاصله به دست آید، آن است که بینمی و بخش پسین فعل فاصله ای دیده نمی شود. این روش برای نرم افزارهای آفیس است. به پندار من نیم فاصله ای که شما گفته اید برای واژگان آمیخته از چند پاره ناوابسته مانند آمد و شد مناسب است.
۱۶:۲۵ ۱۳۸۸/۱۰/۱۴ خیلی ممنون از زحمتتون من فایل رو دانلود کردم ولی باز نمیشه چه برنامه ای میخواد؟ من هنوز نیم فاصله ندارم و زندگی برایم به شدت تلخ شده.

>>>> خوابگرد
پسوند فایل «زیپ» است. یعنی برای باز کردن آن باید از winzip یا winrar استفاده کنید.
۰۳:۱۲ ۱۳۸۸/۱۰/۱۸ آقا کلمه برنامه نویسی با فاصله تمام درست هست یا نیم فاصله؟

>>>> خوابگرد
به نظر من با نیم‌فاصله درست است: برنامه‌نویسی
۱۴:۲۹ ۱۳۸۸/۱۰/۲۹ به طور تجربی سعی می‌کردم رعایت کنم اما برای جمع بندی در ذهن خیلی عالی بود، سپاس!
۰۲:۴۵ ۱۳۸۸/۱۱/۰۶ یه دنیا ممنون! من توی ویستا با کنترل و خط تیره نیم فاصله میذاشتم,اما این روش توی وبلاگ جواب نمی‌داد!! یه دنیا ممنون! عالی بود!
۱۹:۱۸ ۱۳۸۸/۱۲/۰۱ سلام
خیلی ممنونم. تو نوشتن پایان نامه خیلی بهم کمک کرد.
۲۳:۵۲ ۱۳۸۸/۱۲/۲۸ واقعا ممنونم، من از این برنامه در مایکروسافت ورد استفاده می‌کنم. قبلا از کنترل و منها استفاده می‌کردم و تازه مشکل اصلی حرف «ی» بود که از شیفت «ط» استفاده می‌کردم. الآن واقعاٌ احساس می‌کنم زندگی شیرین شده!!! 
۱۶:۰۴ ۱۳۸۹/۰۱/۱۵ من چجوري ميتونم زبان فارسی ياد بگيرم
۲۳:۴۰ ۱۳۸۹/۰۱/۱۸ سلام..
بسیار ممنونم از راهنماییهاتون. تا به امروز تا جایی که می دونستم سعی کردم رعایت کنم. و از پس هم بیش از پیش تلاش خواهم کرد.
مشکل اینجاست که من در ویندوز 7 نتوانستم نیم فاصله را درست کنم و تا امروز هم به روش بسیار دشواری از نوشته های قدیمی خود، نیم فاصله را کپی - پیست کرده ام..
با توضیحات شما باز هم نتوانستم نیم فاصله را ایجاد کنم..
۲۱:۴۴ ۱۳۸۹/۰۲/۱۵ برای نیم فاصله روش استاندارد که (تقریبا) هم جا جواب می ده:
Ctrl+Shift+4
۱۸:۴۹ ۱۳۸۹/۰۳/۰۲ آقای شکراللهی عزیز من هم مثل خیلی ها نتوانسته بودم با وجود توضیحات شما در ویستا نیم فاصله ایجاد کنم! اعصابم خرد بود تا اینکه تصادفا سری به کامنتهای اینجا زدم و توصیه مهسا را جدی گرفتم و حالا بدون احتیاج به نصب نرم افزار با فشردن کلید کنترل و - نیم فاصله دارم. لااقل در ورد که کار می کند. به نظرم بهتر باشد این راه ساده را هم به توضیحاتتان اضافه کنید. از کامنتها پیداست خیلی ها با ویستا این مشکل را دارند.
۱۷:۱۷ ۱۳۸۹/۰۳/۱۸ سلام !!
نمی‌دونم چطوری از شما تشکر کنم بابت راهنمایی‌های بسیار مفید شما. با این حال آرزو می‌کنم که همیشه دستتان توانا برای نوشتن باشد.
۰۱:۰۰ ۱۳۸۹/۰۴/۳۰
ممنونم اقای شکراالههی .... هرچند من به علت عدم تسلط نه چیز دیگری هیچگاه رعایت نمیکنم ونکرده ام. میهمانتان میکنم به گفت و گویی با داریوش مهبودی پیرامون شعر در وضعیت پسا ژانر...
۱۴:۰۹ ۱۳۸۹/۰۶/۲۵ زندگی را به کامم شیرین ساختی. شیرمادرت گوارای وجودت.
۲۱:۲۵ ۱۳۸۹/۰۶/۲۶ من مدت زیادی بود که می خواستم این مسئله را رعایت کنم ولی نمی دانستم چطور باید این کار را بکنم؟!
ممنون از شما
۱۴:۴۶ ۱۳۸۹/۰۷/۰۹ من برای عدد نویسی به صورت فارسی مشکل دارم. چگونه 1234567890 را فارسی بنویسم؟ بدون استفاده از TrayLayout و نرم افزارهای جانبی دیگر. تنظیمات ویندوز را هم بررسی کرده‌ام، ولی جواب نمی‌دهد. لطفاً راهنمایی کنید.
۰۱:۰۸ ۱۳۸۹/۰۸/۰۳ سلام.
ممنون از توضیحات بسیار زیبا و پرکاربردتان. حقیقتن من برای رعایت این قواعد وسواس خاصی دارم و همیشه سعی در رعایت کردن این نکات کرده ام ولی مشکل اساسی من در وبلاگ نویسی همین رعایت نیم فاصله است که هنوز هم گریبانگیرم هست، چون این نرم افزاری که شما معرفی کردید در موقع نصب پیام می دهد که بر روی ویندوز xp نصب می شود و نه ویندوز seven!
پیشنهاد شما به بنده چیست؟

>>>> خوابگرد
اگر مطابق راهنمای تصویری، پیش از «اجرای» برنامه، تنظیمات مربوط به ویندوز ۷ را انجام بدهید، با این مشکل روبه‌رو نخواهید شد.
۱۰:۲۴ ۱۳۸۹/۰۸/۲۴ تبادل نظر درباه درست‌نویسی در زمینه کامپیوتر و آی.تی
http://forum.p30world.com/showthread.php?p=5541465
در پاسخ به جناب حمزه:
شاید برایتان پیش آمده باشد هنگامی نرم‌افزاری مانند اوربیت‌دانلودر در حالت اینترفیس فارسی قرار می‌دهید حروف ناخوانا هستند، این اشکال به دلیل عدم نصب درست و کامل زبان فارسی در ویندوز است. اگر این نصب درست و کامل باشد در بیشتر نرم‌افزارهای استاندارد تحت ویندوز اعداد به شکل فارسی یا عربی دیده و نوشته خواهند شد
۱۸:۰۹ ۱۳۸۹/۰۹/۲۷ سلام
من بار اوله که اینجا رو می‌خونم. البته اسم خوابگرد رو گه‌گاه توی گودر دیده بودم. فقط چند تا نکته:
اولاً باید بگم خیلی کارتون درسته که همت کردید و همچین چیزی رو توی چنین جای معتبری نوشتید که این باعث می‌شه آدما بخونن و عمل کنن.
دوماً در مورد کیبورد من از کیبورد لی‌اوت فارسی‌وب استفاده می‌کنم که یه کم جای حروفش فرق داره ولی به نظر من هم بهتره و هم اینکه همه چیز رو پشتیبانی می‌کنه؛ از نیم فاصله تا خورده‌ریزهای دیگه‌ی مورد نیاز تایپ فارسی.
سوماً چند تا چیز دیگه که من فکر می‌کنم بهتره بلاگرها و دیگران بدونن و امیدوارم فرصت کنید و در موردش بنویسید:
- اعداد فارسی که بعضی کیبورد لی‌اوت‌ها ندارند و اینکه اگر کیبورد شما اعداد فارسی داشته باشه نگران انگلیسی دیده شدن اونا در بعضی جاها نیستید.
- ویرگول و نقطه کاما و گیومه که افراد انگلسیشو به جای فارسی استفاده می‌کنن و این واقعاً اعصاب منو خورد می‌کنه!
- تفاوت ي و ی و ك و ک که توی جستجو این چیزا خیلی مهمه و اصولاً دوتا اولی‌ها عربی هستند.
نکته‌ی آخر اینکه من قبل از سه نقطه Space می‌زارم. جدی غلطه؟!
۰۸:۰۸ ۱۳۸۹/۰۹/۲۹ سلام و خسته نباشید
مطلب بسیار خوب و آموزنده‌ای بود...
باور کنید من خودمو کشتم تا همین مواردو به همه بگم، ولی هیشکی رعایت نمیکنه...
فقط یه زحمت بکشین تفاوت "ی" و "ک" عربی و فارسی را هم بیان کنید.
۲۲:۲۳ ۱۳۸۹/۰۹/۲۹ سلام دوست عزیز. خیلی ممنون از همت شما. پیشنهادی داشتم. شرکت مایکروسافت نرم‌افزاری با عنوان Microsoft Keyboard Layout منتشر نموده است که از آن می‌توان برای ساخت لایۀ کی‌برد سفارشی استفاده نمود. در ویندوزهای 7 و VIsta نسخه خانگی که امکان استفاده از Compatibility Mode وجود ندارد نمی‌توان از نرم‌افزار traylayout استفاده نمود. به‌علاوه استفاده از منابع سیستمی برای مدیریت لایۀ کی‌برد چندان توجیه‌پذیر نیست؛ لذا با استفاده از نرم‌افزار پیش گفته، من لایۀ گی‌بردی ساخته‌ام که نیم‌فاصله را با دکمه‌های Shiftl+Z جانشین نمودم و به‌صورت یک لایه (همان‌طور که با Alt+Shift قابل تعویض است) جانشین نموده‌ام. خواهشمندم نگاهی بیندازید و در صورت مقبولیت منتشر بفرمایید:
http://rapidshare.com/files/438416623/Keyboard-Corrected.rar
۰۲:۲۴ ۱۳۸۹/۰۹/۳۰ عالی بود. با تشکر از شما دوست عزیز.
۰۸:۲۵ ۱۳۸۹/۱۰/۰۱ با عرض سلام و خسته نباشید.
می‌خواهم این جمله را علامت‌گذاری کنید.
«کمیاب‌ترین عامل تولید در کشورهای در حال توسعه عامل کارفرمایی است» این جمله بیان‌گر چه موضوعی است؟ در مورد آن توضیح دهید.
منظور این است که علامت نقطه برای جمله‌ای که داخل گیومه است چگونه باید باشد؟ یعنی بیرون از «جمله». با یا «جمله.» هم‌چنین برای کمانک چگونه؟

>>>> خوابگرد
به جز در موارد خاص به‌ویژه در ادبیات داستانی، علامت جمله‌های داخل گیومه و کمان را، اگر جمله‌ی کامل باشند، باید داخل آن‌ها گذاشت.
۰۹:۴۱ ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ باسلام
اطلاعات بسیار مفیدی ارائه فرموده‌اید استاد.
در صورت امکان بفرمیید با نقطه انتهای پاراگراف که جایش تغییر می کند و به اول آخرین جمله پاراگراف می آید، چه باید کرد؟
پیشاپیش از پاسختان سپاسگزارم!
۰۹:۴۱ ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ باسلام
اطلاعات بسیار مفیدی ارائه فرموده‌اید استاد.
در صورت امکان بفرمیید با نقطه انتهای پاراگراف که جایش تغییر می کند و به اول آخرین جمله پاراگراف می آید، چه باید کرد؟
پیشاپیش از پاسختان سپاسگزارم!
۱۲:۵۸ ۱۳۸۹/۱۱/۱۳ درود بر شما
مسیری که در ویندوز 7 باید شرت‌کات برنامه را اضافه کرد تا در استارت‌آپ قرار بگیرد:
C:\Users\(User-Name)\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup
۰۰:۰۵ ۱۳۸۹/۱۱/۲۹ وای مرســـــــــــــــی! زندژی واقعا بر من شیرین گردید :دی
۱۱:۳۲ ۱۳۸۹/۱۲/۰۲ سلام
نه واقعا نوشتم برام اهميت داره منتهي من
واقعا اينارو نميدونستم!
وخيلي مرسي زياد و خيلي خوشحالم باز زيادتر!
که امروز به طور اتفاقي تونستم نوشتهاي شمارو بخونم.
بازم مرسي زياد.
۰۰:۴۶ ۱۳۸۹/۱۲/۰۳ سلام
راهنمای بکاربستن نرم‌افزار «ترالایوت» برای درست‌نویسی و تایپ‌کاری.
http://forum.p30world.com/showthread.php?p=5879541#post5879541
۱۹:۱۸ ۱۳۹۰/۰۱/۲۸ ممنون، من همیشه اذیت می‌شدم وقتی می‌خواستم بنویسم
کاری کردین کارستان
من که یک دنیا ممنونم ازتون
۱۱:۱۳ ۱۳۹۰/۰۲/۱۱ سلام واقعا ممنون. الان نيم ساعته دارم ميگردم نيم‌فاصله رو پيدا كنم!! لازمش داشتم يادم رفته بود، يه‌دفعه اتفاقي پيداتون كردم. بازم ممنون
۱۰:۲۰ ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ سلام . میشه روش تایپ کردن بعضی علامت‌ها مثل علامت قلب یا علامتهایی که بعضی ها میذارن رو وبشون روبگین لطفا؟
۱۰:۳۳ ۱۳۹۰/۰۳/۲۹ سلام با کمال تشکر از زحمات حضرتعالی مبنی بر راهنمائی اینجانب برای رفع مشکل نیم فاصله
قدردانی می نمایم
در ضمن وبلاگ دارم نه وب سایت
۱۲:۰۴ ۱۳۹۰/۰۴/۲۹ سلام
من از کنترل و عدد 4 استفاده میکردم همین نیم فاصله رو ایجاد میکرد.
اما مشکلم اینه که بعد از ایجاد پست، بعضی وقت‌ها این نیم فاصله دیده می‏شه و بعضی وقت‌ها به هم می چسبه.
چرا؟

>> خوابگرد
برای این که استاندارد نیست. از نرم‌افزار معرفی‌شده استفاده کنید.
۲۰:۱۲ ۱۳۹۰/۰۶/۰۱ بله!
دقیقن در سطر دوم آنجایی که نوشتید: «ولی هنوز هستند خیلی‌ها» ؛ دقیقن همان‌جا!
خیلی‌ ها؟
چون می‌دان هیچ کسی از گرفته‌شدن ایرادش خوشحال نمی‌شود، اسمم را ننوشتم و به صفتم اکتفا کردم.
باقی بقایت
۱۷:۴۷ ۱۳۹۰/۰۶/۱۱ سلام. از چندین سال پیش که این مطلب را خواندم و به لیک ثابت کنار وبلاگم تبدیل شد بدجور گرفتار شده‌ام. چون از ایکس‌پی استفاده می‌کنم باید حتمن برای کارکردن نیم‌فاصله این نرم‌افزار کذایی را نصب کنم. اگر نداشته باشمش حتی یک خط مطلب نمی‌توانم تایپ کنم. واقعن باعث دردسر شْدید ها.
۱۷:۴۶ ۱۳۹۰/۰۸/۰۱ ba sepas az shoma gerami besiar amozande hast va be rahati mitavan be nokate mohem an tavajoh kard va ehstebahati ra ke darim bar taraf konim bi nahayat sepas
۰۳:۴۲ ۱۳۹۰/۰۹/۰۹ زندگی، به واقع زیبا میشه. در «اوبونتو» ولی چه کنیم؟
۰۰:۴۶ ۱۳۹۰/۰۹/۱۸ خوابگرد عزیز سلام
چند ماهی بود که به دنبال مطلبی در مورد قوانین نگارش کامپیوتری میگشتم ولی هرچه جستجو (سرچ) کردم کمتر یافتم.
تا اینکه در یک وبلاگ مطلبی به نام نیم فاصله دیدم و جستجو کردم و با شما آشنا شدم.
الان سال نود است و مطلب شما مربوط به شش سال پیش نمیدانم در این شش سال چند نفر مثل من از این مطلب خلاصه و بسیار کاربردی استفاده کرده اند.
دورود بر تو و سپاسگزارم
۰۸:۳۵ ۱۳۹۰/۰۹/۲۰ سلام
بعضی از صفحات وب که در ie باز می کنم حرف ی در وسط کلمه هم بزرگ است .چه طور این مشکل را حل کنم؟
با تشکر
۱۶:۲۷ ۱۳۹۰/۱۰/۱۷ مــــــــــــــــــــــــــــــــــرسي،خيلي مفيـد بود.
۰۳:۲۰ ۱۳۹۰/۱۲/۰۷ مررررررررررررررررررسی
مرسی تو را.
ممنونم.
۱۸:۱۸ ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ اقا متشکر... کم دیدم یه پست بعد‌از ۶ سال هنوز بدردخور و کار را انداز باشه!
کامنت سال ۹۱ هم مال من:)
۱۳:۱۱ ۱۳۹۱/۰۲/۲۳ ۱۰‌متر گرم عالی بود.
ولی خوب بی‌سوادی هم عالمی داشت آآآآآآ
۱۲:۵۴ ۱۳۹۱/۰۳/۱۷ من از سالها پیش که یادم نیست از کی، ازین نرم افزار استفاده می‌کردم و رعایت نیم فاصله و باقی شده‌بود لوح ضمیرم تا این ویندوز سون نازنین که بیچاره ام کرد. بالاخره امروز به لطف دوست، تونستم اجراش کنم و خدایی دارم دوباره مبسوط زندگی می‌کنم!
۱۶:۱۳ ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ آقا خیر ببینید. خیر دنیا و آخرت رو. منم مثل عاطفه.
۰۳:۰۴ ۱۳۹۱/۰۶/۱۷
ممکنه لطفاً مسیر Paste کردن شورت‌کات رو در ویندوز هفت هم ارائه کنید؟
به امید کامیابی‌های بیشترتون.
۰۷:۴۴ ۱۳۹۱/۰۹/۲۹ سلام
آنچه که در مورد تغییر کلیدها به صورت دلخواه گفته ‌اید در بسیاری موارد تا به حال صدق کرده است اما من هر کاری می‌کنم که جای الف مقصوره یعین کلید پنج ز سمت چپ در زیر ردیف اعداد را با ویرگول فارسی در همان ردیف عوش کنم موفق نمی‌شوم. اگر ممکن است توضیحی بدید.
متشکر

:::: خوابگرد
همین الان امتحان کردم و مشکلی نداشت. اشکال در روش عوض کردن‌تان نیست؟ یعنی فقط برای همین تغییر دچار مشکل می‌شوید؟
۰۹:۴۳ ۱۳۹۱/۱۰/۱۰ مطلبی نوشتید که یک عمر و نیم! از اون استفاده کنیم و براتون آرزوهای خوب خوب داشته باشیم؛ بس که کامل و جامع نوشتید. سپااااااااااااااااااس :)
۲۰:۴۸ ۱۳۹۱/۱۰/۱۱ سلام آقای شکراللهی
ممنون از غلط ـ نامه‌های مفیدتان.
ممکن هست جواب این را بدهید:
برای نوشتن گفتگو، مثلا شکل درست نوشتن «کتابم را بده.» چگونه هست؟
منظورم شکل محاوره‌ای آن است.
1. کتابم رو بده.
2. کتابمو بده.
3. کتابم و بده.
4. کتابم‌و بده.
یا اصلا شما این شکل محاوره‌نویسی گفتگو را قبول ندارید؟
ممنون.

:::: خوابگرد
شیوه‌ی نگارش در محاوره چندان قاعده‌بردار نیست و بیش‌تر تابع مختصات زیباشناختی و رسانایی ست. در همین مثال که آورده‌ای، شیوه‌ی سوم و چهارم را کلاً رد می‌کنم و بسته به متن گاهی به شیوه‌ی نخست می‌نویسم و گاهی به شیوه‌ی دوم. ولی توصیه اگر بخواهید، به شیوه‌ی نخست بنویسید: کتابم رو بده.
۱۴:۵۳ ۱۳۹۱/۱۰/۱۲ واقعا ممنون از راهنمایی‌تان. لطف کردید.
۰۳:۲۶ ۱۳۹۱/۱۱/۰۴ آقای شکراللهی نازنین هربار که ویندوز عوض شد باز هم مراجعه به این پست برای نصب نیم‌فاصله راهگشا بود اما ظاهرا روی ویندوز 8 جواب نمیده.

:: خوابگرد
ممنون ام از لطف شما. چون خودم هنوز ویندوز هشت ندارم، نتوانسته‌ام راهنمای آن را اضافه کنم. ولی این راهنما را ببینید و به من هم لطفاً خبر بدهید که راهگشا هست یا نه؟
http://tortak.com/view/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AD%D9%84-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%BE-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%88%D8%B2-8.html
۰۷:۲۱ ۱۳۹۱/۱۱/۲۱ ابتدا از شما تشکرمیکنم که چنین متن موجز و مفیدی ارائه‌کردید.
من لینک این مطلب سودمندتان را در وبلاگم قراردادم ولی ضمناً نظریات خود هم جایش محفوظست.
ترجیح میدهم بجای نیم‌فاصله از اصطلاح فاصلهٔ مجازی استفاده‌کنم یا مشابهش...
خواستید گفتگومیکنیم.
ارادات
۱۹:۱۵ ۱۳۹۱/۱۲/۱۴ عرض شود به خدمتِ باطراواتِ دوستان که همان روش ویندوز 7 روی ویندوز 8 هم جواب می‌دهد. یعنی ما کردیم و شد! و گرنه ویندوز 8 به کام‌مان زهر شده بود!
۱۲:۱۶ ۱۳۹۲/۰۱/۰۶ سلام . ویندوز من سونه و شیفت و اسپیس را برای نیم‌فاصله اجرا نمی‌کنه اما کنترل و شیفت و 2 را بگیریم نیم‌فاصله اجرا می‌شه
۰۳:۳۱ ۱۳۹۲/۰۴/۲۱ دوستان میتونید برنامه ویراستار رو دانلود و نصب کنید و همه این ادا و اطوارها رو خودش براتون انجام میده!
۱۸:۰۵ ۱۳۹۲/۰۵/۰۵ خوابگردِ عزیز،
لینکی که برای رفع مشکل در ویندوز 8 داده‌اید، اصولاً باز نمی‌شود. دستِ کم چندبار امتحان کردم و نشد. معضلی است نیم‌فاصله در ویندوز 8. اجازه بدهید عرض کنم تا چه حد معضل است البته: ویندوز 8 خودش کی‌بوردِ استانداردی دارد که نیم‌فاصله و اعراب‌های عربی و باری هر چه را «ترای‌لی‌اوت» دارد، یک‌جا دارد. بنابراین برای آدمیزادِ «ترای‌لی‌اوت»ندیده و نیم‌فاصله‌دوست رسماً هلوست. معضل که عرض کردم اما برای امثالِ بنده است که سالها دمخورِ «ترای‌لی‌اوت» بوده‌ایم. چرا؟ چون دکمه‌های حروف و اعراب‌ها در ویندوزِ 8 آنی نیست که در «ترای‌لی‌اوت» هست.
راهِ حل چه می‌تواند باشد:
1- یا «ترای‌لی‌اوت» را چنان دست‌کاری کنیم که روی ویندوز 8 کار کند؛
2- یا کی‌بوردِ ویندوزِ 8 را چنان دست‌کاری کنیم که جای دکمه‌هاش بشود همان که در «ترای‌لی‌اوت» هست و صدالبته آموخته‌ی انگشتانِ ما نیز.
حالا یَلی کمک برساند! جداً عرض می‌کنم. کسی اگر دانشی دارد به اشتراک بگذارد.
(ضمناً «علیرضا اکبری» که فرموده بود روشِ ویندوزِ 7 روی 8 جواب می‌دهد، برای ما که نداد.)
۲۰:۲۷ ۱۳۹۲/۰۵/۱۹ سلام من ویندوز 7 نصبه روی لپتاپم اما برنامه ی تری‌لی‌آوت روش اجرا نشد. چطور باید نیم فاصله را برای نوشتن در صفحات وب فعال کرد؟
ممنون
با احترام
:::: خوابگرد
پیشنها می‌کنم این لینک را باز کن و کامنت‌های آن را هم با دقت مطالعه کن:
https://plus.google.com/113891210283132167155/posts/FXcTXho27h6
۲۳:۱۶ ۱۳۹۲/۰۸/۰۱ من هربار که ویندوز عوض می‌کنم اولین کارم اینه که بیام اینجا برنامه عالی شمارو نصب کنم. رو ویندوز هشت هم نصبش کردم با موفقیت. ممنون
۲۰:۲۸ ۱۳۹۲/۱۰/۱۴ کاش برای حضرت اندروید هم چاره ای می اندیشیدید.

:::: خوابگرد
اندرویدی‌ها می‌توانند این کیبورد حرفه‌ای را از کافه بازار دانلود و روی ابزار خود نصب کنند:
http://cafebazaar.ir/app/com.klye.ime.latin/?l=fa
۱۲:۵۰ ۱۳۹۳/۰۱/۱۴ با تشکر از مقاله بسیار خوبتون.
در ویندوز برای درج نیم‌فاصله، بدون نصب هیچ نرم‌افزار جانبی، میشه از کلیدهای ترکیبی CTRL+SHIFT+2 استفاده کرد. (عدد 2 رو با ماشین حساب کناری کیبرد نزنید!)
البته با توجه به اینکه یک کارکتر کنترلی درج میشه، مطمئن نیستم روش استانداردی باشه.
۱۷:۲۵ ۱۳۹۳/۰۹/۰۵ حتما؛ تمام مطالب وبلاگم را، اصلاح می‌کنم.
سپاس.
۱۹:۴۹ ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ درود و سپاس بابت این مطلب خوب .
میخواستم بپرسم این رو چجوری مینویسن با فاصله یا نیم فاصله ؟
جلال الدین محمد بلخی

:: خوابگرد
جلال‌الدین محمد بلخی
۱۶:۵۲ ۱۳۹۳/۱۲/۱۵ سلام و سپاس فراوان برای این مطلب مفید مخصوصا در مورد نیم فاصله.
۱۸:۲۱ ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ سلام بر خوابگرد عزیز
اول پست مربوط به وبلاگ‌نویسی و تاریخچه شخصی را خواندم و بعد به این سمت رهنمون شدم. همان‌طور که از کلمه‌ی وبلاگ‌نویسی و باقی کلمات این پیام مشخص است، برنامه مربوط به نیم‌فاصله را راه‌اندازی کردم و از‌ این پس اجرا خواهم نمود. همیشه در این خصوص احساس نیاز داشتم... خواستم بگم ممنون...پس می‌گم: ممنون.
۰۴:۰۳ ۱۳۹۴/۰۱/۲۴ با سلام
بدون این برنامه هم میشه نیم‌فاصله داشت با فشردن هم‌زمان کلید‌های Ctrl+Shift+2 بعد از نوشتن هم براتون خیلی عادی میشه.
۱۳:۰۴ ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ سلام
آقای شکراللهی دمتون گرم
چند وقته لپ تاب گرفتم با ویندوز هشت نبود شیفت فاصله اعصابمو خرد کرده بود
ممنون
۰۹:۴۶ ۱۳۹۴/۰۵/۰۹ سلام
من با برنامه ی ایندیزاین کار میکنم ویندوزم هم 7 هستش. راهنمایی شما رو انجام دادم و نیم فاصله در word درست شد ولی توی ایندازاین اشکال داره :((( تو رو خدا راهنماییم کنید

نام
ایمیل
وب‌سایت
پیامصفحه‌ی قبل | صفحه‌ی بعد

طراحان :پشتیبانی
آرش خاکپور :طراحی
آیدین نصیری :اجرا
بازنشر کاغذیِ یادداشت‌های خوابگرد، بی اجازه، و بازنشر الکترونیکی ِ بی لینک روا نیست.