چاپ
خوابگرد قدیم

۱۴ آذر ۱۳۹۱
گزارش مختصر از انتشار یک‌هفته‌ای «میم عزیز»

میم عزیزمحمدحسن شهسواری: به حافظه که رجوع می‌کنم «میم عزیز» جزء نادر رمان‌های تقریباً مجوزگرفته‌ی چاپ‌نشده‌ای ست که نویسنده‌اش ترجیح داده نسخه‌ی کامل آن را در اینترنت منتشر کند. فکر کردم ممکن است در روزها و هفته‌های آینده، شمار دیگری از نویسندگان با وضع موجود ممیزی ارشاد، بخواهند حتا قید ارائه به ارشاد را بزنند و کارشان را مستقیم در وب منتشر کنند. پس بد ندیدم حالا که نزدیک به یک هفته از انتشار اینترنتی رمانم می‌گذرد، گزارش مختصری بدهم تا در برآوردهایمان واقع‌بین باشم. نه گمان کنیم انتشار در اینترنت یعنی نادیده گرفته شدن محض، نه بیش از آن که می‌باید و می‌شاید به آن دل ببندیم.

نخست این که در مورد میم عزیز، آن‌چه در میزان بازخورد خبر انتشار کتاب، تعداد دانلود، میزان خوانده شدن و حتا واریز پول به حساب نویسنده رخ داد، بسیار بیش‌تر از سطح انتظار من بود که کمابیش برآورد معقولی از فضای وب دارم. از این بابت واقعاً شگفت‌زده شدم.

دیگر این که نسبت برخی بازخوردها (چه کتاب در اینترنت منتشر شود و چه به صورت کتاب کاغذی) یکسان است. همان طور که انتشار رمان نویسندگان شناخته‌تر مانند رضا قاسمی، عباس معروفی و ابوتراب خسروی از من خبرسازتر خواهد شد، به احتمال زیاد انتشار رمان نویسنده‌ای کار اولی هم، کمتر از من دیده خواهد شد.

انتشار میم عزیز (از حروف‌چینی و صفحه‌آرایی گرفته تا ویرایش و طرح جلد و...) با وسواس بسیار، نزدیک به چهار ماه حداقل از چهار نفر زمان برد. پس مثل هر کار دیگری حرفه‌ای برخورد کردن، بی‌شک پاسخ مناسب را دریافت خواهد کرد.

عروسک‌سازبدون شک سایتی که کتابی در آن منتشر می‌شود، در میزان بازخورد بسیار موثر خواهد. بعید می‌دانم در فضای فرهنگی وب فارسی به تعداد انگشتان یک دست سایت‌هایی وجود داشته باشند که، برای انتشار رمان جدی، از خوابگرد موثرتر باشند. حتا سال گذشته انتشار رمان «عروسک‌ساز» هم که نخستین رمان نویسنده‌ی جوان آن مریم صابری بود، از این امتیاز خوابگرد به روشنی بهره‌مند شد.

مطابق برآورد انجام‌شده، در همین یک هفته‌ی اول، میزان دانلود میم عزیز، فقط از روی سایت خوابگرد نه گوگل، از پانزده هزار «دانلود» گذشته است. و تا الان که صبح سه‌شنبه چهاردهم آذر است، دوازده نفر به حساب من پول واریز کرده‌اند که روی هم شده صد و پنجاه هزار تومان.

در انتها تشکر می‌کنم از تمام کسانی که هیچ آشنایی با آن‌ها نداشتم اما انتشار اینترنتی یک رمان ایرانی را اتفاقی متعلق به فرهنگ و زبان خودشان دانستند، آن را تشویق کردند و به انتشارش کمک کردند. همه‌ی آن نادیدگان گمنامی که فرهنگ این ملک بر دوش آنان است؛ به وجود آوردن، پاسداری‌ و گسترش‌ این متاع آزاردیده و رنجور اما هم‌چنان زنده.
محمدحسن شهسواری

***


+ دانلود رمان «میم عزیز» از گوگل            + دانلود مستقیم این کتاب از خوابگرد
برای دانلود از خوابگرد، راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Save Link As  یا Save Target As را بزنید.


:: پرداخت حق‌ تألیف نویسنده (هفت‌هزار تومان) داوطلبانه است، اما مهم‌ترین کاری ست که می‌توانید در حمایت از ادبیات آزاد انجام دهید.
شماره‌ی کارت شتاب برای کارت‌به‌کارت کردن عادی و اینترنتی:
5022291020461917  ـ  بانک پاسارگارد
شماره‌ی شبای حساب نویسنده برای حواله‌ی اینترنتی:
IR180570033180010961251101


[۱۱:۱۲] نظر (۱۱)


vishno [email protected]
چه کار قشنگی انجام داده:)
والا ما یه عمره داریم همه ی کارامونو توی اینترنت توی وبلاگمون مفتی منتشر می کنیم. فقط فرقش با اینااینه که جلد نداره، صفحه بندی نشده! آخرین چیزی که مردم ما بهش رو میارن داستان و کتاب و این چیزاست.
۱۳۹۱/۰۹/۱۴ | ۱۶:۰۵

مه کامه رحیم زاده [email protected]
سلام آقای شهسواری عزیز
همین حالا( ساعت7.30 روز سه شنبه 14 آذر 91 ) رمان جذاب و پرکشش شما را تمام کردم و بسیار هم لذت بردم
و به شما تبریک می گویم .
من از کتاب های شما، به جز مجموعه داستان اول و رمان شهرزاد بقیه را خوانده ام و از خواندن آن ها هم لذت برده ام و در نتیجه من یکی از خوانندگان و علاقه مندان آثار شما به حساب می آیم . برای بعدی از حالا رزرو می کنم !
و سلامی هم می کنم به آقای شکراللهی عزیز وخسته نباشید برای ویراستاری خوبشان مثل همیشه ، که با این کار زیبایی که کردند، پلی زدند بین خواننده و نویسنده که خیلی کوتاه تر و ساده تر وملموس تر از پل مرسوم قبلی است و اینطور فکر می کنم که به زودی این روش، جایگزین روش قبلی خواهد شد.
انسان موجودی است خلاق و چالش گرکه هیچ وقت پشت در های بسته خسته و غمگین و نا امید نمی نشیند.
کامنت ام را با یک بیت از غزل حافظ تمام می کنم
گر دو روزی دور گردون بر مراد ما نبود دایما یکسان نباشد حال دوران غم مخور
شاد و تندرست و پیروز باشید

۱۳۹۱/۰۹/۱۴ | ۲۰:۰۲

مدیا [email protected]
سلام واقعا چرا نویسنده‌های ما انقدر ذلیل وزارت ارشاد می‌شن؟ چرا نمی‌آن و همه با هم در اعتراض به وضعیت ارشاد، کارهاشون رو توی اینترنت منتشر نمی‌کنند؟ مگه شندرغاز حق التالیف هم این حرفا رو داره؟ واقعا چند درصد مگه دارند از طریق انتشار کتابشون خرجشون رو در میارن؟ شاید ملاحظات دیگه ای در میونه؟ اگه هست چیه اون ملاحظات؟
۱۳۹۱/۰۹/۱۴ | ۲۰:۴۱

ahang [email protected]
لطف می‌کنید یه حساب پی‌پال برای ساکنین خارج از کشور معرفی کنید؟
۱۳۹۱/۰۹/۱۴ | ۲۳:۵۰

اینجانب
"درخواست بیش از صد نویسنده: لغو فوری مجوز کتاب"
این هم مگه درخواست می خواد! بیچاره ارشادی ها که با تمام نیرو در حال فعالیت و مشغول لغو مجوزهای کتابها هستند. بعضی از نویسنده ها هم واقعا بیکارند ها!
۱۳۹۱/۰۹/۱۵ | ۱۵:۰۹

شهره احدیت
اقای شهسواری عزیز،کتاب را همان رو اول دانلود کردم اما هنوز نخوانده ام. هنوز بچه ام. شکلاتی که می دانم مزه خوبی دارد می گذارم برای یک فرصت خوب. تا شیرنی اش حالم را جا بیاورد. هزینه کتاب را دیرتر ریختم تا خواندن حلالم باشد.حالا فقط باید گوشه ای از زندکی را بدزدم تا به دیدار واژه واژه شما بروم.حالا باید پرینت بگیرم وبخوانم حالش را ببرم ودماغم چاق شود. حالا باید از همین جا پیش از خواندن دست هنرمندتان را ببوسم.ممنون اقای شهسواری
یک روز به شما، سید جان خوابگرد گفتم، به سایت شما معتادم. باید قبل از هرجا سری بزنم به خوابگرد، شما به من خندیدید.اما نمی دانید چقدراین اعتیاد خوب است.حالا به لطف شما کتابی را می خوانم که اگر خوابگرد نبود ،شاید لدت خواندنش را نمی چشیدم. ممنون اقای شکراللهی. چه خوب که هستید، چه خوب که خوابگرد هست.
۱۳۹۱/۰۹/۱۵ | ۱۵:۳۲

احسان [email protected]
سلام آقای شهسواری
طرح خوب و نوینی را در پیش گرفتید، بلاخره باید دست از شکوه و گلایه برداریم و با طرحی نو به مقابله با شرایط برویم. گفتید: «مطابق برآورد انجام‌شده، در همین یک هفته‌ی اول، میزان دانلود میم عزیز، فقط از روی سایت خوابگرد نه گوگل، از پانزده هزار «دانلود» گذشته است. و تا الان که صبح سه‌شنبه چهاردهم آذر است، دوازده نفر به حساب من پول واریز کرده‌اند که روی هم شده صد و پنجاه هزار تومان.»
اگر فرهنگ پرداخت داوطلبانه به صاحبان آثار هنری خوب شکل بگیرد - مگر جز این است که خوانندگان ادبیات باید افراد بافرهنگی باشند؟ - و در قبال استفاده از این آثار حقوق مؤلف از سوی وجدان خواننده به رسمیت شناخته شود و البته دست از رمانتیسم گری و ایده آل گرایی ها برداریم و استفاده از فناوری های جدید مثل تبلت ها یا کتابخوان ها را یاد بگیریم و ترویج بدهیم - شکی نیست که جای کتاب را نمی گیرند، اما در این شرایط استفاده از این ابزار مدرن به نوعی ضروری است - شاید بشود گفت نویسندگان و مترجمان می توانند روی ارتباط مجازی در اینترنت حساب کنند و قید محدودیتهای نامعقول و بی حساب ارشاد را بزنند. به شرطی که مافیای انتشاراتی ها به اینجا سرایت نکند و سودجویی بعضی ها مانع از ارتباط مستقیم صاحبان آثار با مخاطبشان نشود...
۱۳۹۱/۰۹/۱۶ | ۱۳:۴۴

میتینگ انلاین
سلام. اقای شکراللهی شما اولین لینک صفحه ی شب گلک بودید. خبری ازش دارید؟

:::: خوابگرد
متأسف ام. خبری ندارم.

۱۳۹۱/۰۹/۱۷ | ۱۶:۰۱

امیر
آقای شکراللهی عزیز سلام
امیدوارم خوب باشید.
متاسفانه لینک مربوط به کتاب عروسک‌ساز خانم صابری اشکال دارد و قابل دریافت نیست. ممنون میشوم اگر رفع اشکال شود.
با مهر و احترام

:::: خوابگرد
دوست عزیزم، لبنک سالم است؛‌مشکل از فیلتر بودن آن آدرس است. یا از ضدفیلتر استفاده کنید یا کتاب را از گوگل دانلود کنید.
۱۳۹۱/۰۹/۱۸ | ۱۱:۰۹

مرتضی
سلام
دو سوال:
1 - شرعا دانلود کننده و خواننده را ملزم به پرداخت هزینه ای کرده اید؟ که اگر نکرد مدیون نویسنده است؟
2 - رقم پیشنهادی چه قدر است؟

:::: خوابگرد
۱ـ خیر. مدیون نیست.
۲ـ پیشنهاد دوستان هفت هزار تومان است.
۱۳۹۱/۰۹/۱۸ | ۱۸:۲۱

آناهیتا
سلام. کتاب‌تون رو خوندم. ممنون از شما. از فصل مربوط به سانسور بیشتر لذت بردم.
۱۳۹۱/۰۹/۲۱ | ۱۹:۰۹

© 2009, Khabgard.com. All rights reserved.

بازنشر مطلب و عکس فقط با ذکر مأخذ آزاد است.