چاپ
خوابگرد قدیم

۲۶ تير ۱۳۹۴
دست مریزاد یا پس مریضاد؟

در روزگار قدیم که زبان فارسی فقط قلمروِ شاعران و ادیبان بود و مثل امروز نبود که همه و همه از صبح تا پاسی از شب به نوشتنِ انواع پیام‌ها بر در و دیوار سایت‌ها و شبکه‌ها و موبایل‌ها و تبلت‌هایشان مشغول باشند، بعضی فعل‌ها را به صورت دعایی می‌نوشتند. مثلاً حافظ می‌نوشت:
ساقیا آمدن عید مبارک بادت
وان مواعید که کردی مرواد از یادت

یعنی یک «الف» دعایی وسط فعل می‌کاشتند تا معنای امید و دعا بگیرد و بشود فعل دعایی. حافظ برای این‌که بگوید «امیدوارم وعده‌هایت را فراموش نکنی»، به جای «مرود» می‌نویسد «مرواد». یا مثلاً فعل «مکنادِ» مولانا در دیوان شمس:
تبریز از او چو آسمان شد
دل گم مکناد نردبان را

برای خود ما هم حتماً پیش آمده که گاهی هنگام تشکر، به شوخی گفته‌ایم «دست شما درد نکناد.» می‌بینید که چیز غریبی نیست. ولی یکی دو فعل دعایی هست که هنوز بر زبان ما جاری ست و همه‌ی ما بسیار از آن‌ها استفاده می‌کنیم. یکی از آن‌ها «دست مریزاد» است.

«مریزاد» صورتِ دعایی فعل «مریزد» به معنای مجازی «نلرزد» است و «دست مریزاد» جمله‌ای ست که در معنای «آفرین» برای تحسین دیگران به کار می‌بریم، اما برخی از ما به اشتباه آن را «مریضاد» می‌نویسیم. «مریضاد» یک غلط املایی شایع است که هیچ معنایی ندارد.

اما اگر خیال کرده‌اید مشکل من نوشتن «مریزاد» با «ضاد» است، خیال باطل کرده‌اید! دست من از جایی شروع به ریزیدن کرد که دیدم یکی از خوانندگان، خوشحالی و تشکرش را به این شکل نوشته: «دم‌تون گرم، پس مریضاد.» حالا شما بفرمایید با این «پس مریضاد» چه کنم من!


[۱۱:۴۹] نظر (۴)


Reza [email protected]
کلیدهای «د» و «پ» در صفحه کلید نزدیک هم است و آن اشتباه صرفاً تایپی بوده است.
۱۳۹۴/۰۴/۲۷ | ۰۰:۱۳

امیرحسین تاج‌بخش [email protected]
چرا معنایی ندارد؟ جمله دعایی است به معنای «پس مریض شود»؛ یعنی آرزوی بیمار شدن کسی را کردن! :D
تقریباً معادل «الهی جزِ جیگر بزنه» ... ;)
۱۳۹۴/۰۴/۲۷ | ۱۱:۵۶

رضا فرشاد
جناب شكراللهى گرامى، دست مريزاد
۱۳۹۴/۰۵/۰۱ | ۱۹:۵۱

علی [email protected]
یه بنده خدایی یه روز به من گفت: دوست دارم برم طاووس امام رضا!
۱۳۹۴/۰۵/۰۸ | ۱۱:۱۱

© 2009, Khabgard.com. All rights reserved.

بازنشر مطلب و عکس فقط با ذکر مأخذ آزاد است.