خوابگرد قدیم - گزارش دوهفتگي كتاب
اشاره‎: از اين پس هر دو هفته يك‎بار مي‎توانيد از آخرين وضعيت بازار كتاب در حوزه‎ي ادبيات همزمان از طريق خوابگرد و سايت پندار باخبر شويد. آماري كه در اين گزارش مي‎آيد، برآيند يك جستجوي آماري فراگير نيست اما تلاش شده‎است شماي كلي از آخرين وضعيت را به علاقه‎مندان ارائه‎كند. ضمن اين كه هربار در بخشي جداگانه، چند اثر تازه به بازار آمده تحت عنوان خدايگان كتاب نيز معرفي مي‎شوند كه حاصل تلاش و پي‎گيري دوست جوانم "ايمان" است و هميشه از اين عنوان در گفتگوهاي دوستانه‎مان استفاده‎مي‎كند. كتاب‎هاي اين بخش گرچه لزوما جزو آثار پرفروش نيستند اما با معرفي ايمان و به زعم من، آثار برگزيده اي هستند كه از اين طريق،مخاطبان از وجود آن‎ها در پيشخوان كتابفروشي‎ها باخبر مي‎ شوند.
اولين‎ها:
آثار ايراني در رديف اول پرفروش‎هاي دوهفته‎ي گذشته جايگاهي نداشتند. موسيقي يك زندگي نوشته‎ي آندره مكين، لباس كوچك جشن اثر كريستين بوبن و سكوت من سرود است نوشته‎ي جبران خليل جبران بيش‎تر از ديگر آثار ادبي توجه خوانندگان را جلب كردند.
پس از اولين‎ها:
خريداران براي كتاب‎هاي ديگري نيز پول خرج كردند؛ آثاري كه براي نويسندگان خوشايندترند. بهترين داستان‎هاي كوتاه آنتون چخوف با ترجمه‎ي احمد گلشيري، سرزمين گوجه‎هاي سبز از هرتا مولر كه غلامحسين ميرزاصالح ترجمه‎ي خوبي از آن ارائه داده و سور بز نوشته‎ي ماريو وارگاس يوسا در رديف دوم پرفروش‎ها بوده‎اند كه البته خريداران اختصاصي خود را هم داشته‎اند. سور بز همزمان با دو ترجمه به بازار آمده اما انگار قرار است ما آثار يوسا را تنها با ترجمه‎ي كوثري بخوانيم. با مقايسه‎ي همان يكي دوصفحه‎ي اول هر دو ترجمه مي‎توان به‎راحتي به‎نتيجه رسيد و ترجمه‎ي كوثري را براي خريد انتخاب كرد،4500 تومان كه پولي نيست!
اولين‎هاي ايراني:
طي دو هفته‎ي اخير خوانندگان از بين آثار ايراني، بيش‎تر سراغ عباس معروفي را گرفتند كه پيكر فرهاد او به‎تازگي به بازار آمده، البته چاپ دومش و آن هم پس از مدت‎ها عدم اجازه براي نشر دوم. عباس معروفي اولين بار با رمان سمفوني مردگان خودش را به‎عنوان يك نويسنده‎ي جدي مطرح‎كرد و حالا ديگر سال‎هاست كه به عنوان يك نويسنده‎ي در مهاجرت و پس از يك دوره فعاليت سياسي بازهم نوشتن را مهم‎تر از سخنراني دريافته است.
عطر نسكافه هم مجموعه‎داستاني‎ست از منصوره شريف‎زاده كه اين روزها خوانندگان بيش‎تري پيدا كرده و بالاخره يك نام قديمي هم بار ديگر توجه خريداران كتاب را به خود جلب‎كرده. نشر روزنه‎كار چاپ ديگري را از بازگشت يكه‎سوار نوشته‎ي پرويز دوايي به بازار عرضه‎كرده تا جوانان امروزي هم از خاطرات سينمايي او لذت‎ببرند.
خدايگان كتاب:
1- درباره‎ي ادبيات؛ مجموعه مقالاتي كه با ترجمه‎ي احمد ميرعلايي و به همت نشر فرزان در كتابفروشي‎ها خودنمايي مي‎كند.
2- چرا بايد كلاسيك‎ها را خواند ؛ كتابي از ايتالو كالوينو كه در ميان اهالي ادبيات در ايران حسابي طرفدار دارد. اين كتاب را آزيتا همپارتيان ترجمه كرده كه به‎خاطر تسلطش به ادبيات اروپا قطعا شايستگي‎هايش را هم به‎خرج داده.
3- اكتاويو پاز، تك‎خواني دوصدايي ؛ كتابي با ترجمه‎ي كاوه ميرعباسي و از انتشارات ني.
4- و آخرين كتاب پيشنهادي؛ سرگذشت سوررئاليسم كه هم امضاي آندره برتون پاي آن است و هم امضاي كوثري به‎عنوان مترجم.
احتمالا با توجه به معرفي كتاب سال در حوزه‎ي رمان و شعر معاصر، وضعيت فروش آثار ايراني تا دوهفته‎ي ديگر، جابه‎جايي مختصري خواهدداشت، اميدوارم!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* اين گزارش همزمان در خوابگرد و سايت فرهنگي هنري پندار هر دو هفته يكبار منتشر مي شود.
* نظرخواهي: به نظر شما آيا انتشار منظم چنين گزارشي سودي هم دارد؟ اگر "نه" چرا؟ و اگر "بله" چه پيشنهادي براي بهتر ارائه شدن آن داريد؟صفحه‌ی قبل | صفحه‌ی بعد

طراحان :پشتیبانی
آرش خاکپور :طراحی
آیدین نصیری :اجرا
بازنشر کاغذیِ یادداشت‌های خوابگرد، بی اجازه، و بازنشر الکترونیکی ِ بی لینک روا نیست.