خوابگرد قدیم

نوشته‌ی لوری مور،‌برگردان محمد دارابی

لوری مورلوری مور، نویسنده‌ی شوخ‌طبع امریکایی سیزدهم ژانویه 1957 در گلِنز فالز شهرِ نیویورک به  دنیا آمد. در دانشگاه سنت لارنس نیویورک ادبیات خواند و نخستین‌بار در نوزده سالگی جایزه‌ی ادبی مجله‌ی هفده را از آن خود کرد. سه مجموعه‌داستان به نام‌های «کمک به خود»، «مثلِ زندگی» و «پرندگان آمریکا» و هم‌چنین رمان‌های «آناگرام»، «چه کسی بیماستانِ قورباغه را اداره می‌کند؟» و «ورودیِ پله‌ها» در کارنامه‌ی ادبیِ او ست که جوایزی چون «اُ هنری» و «قلم فاکنر» را برایش به ارمغان آورده است.

لوری مور شخصیت‌هایش را اغلب چنان در تنهایی، تاریکی و استیصال فرود می‌برد که انگار جز به یاری طنزی گزنده و کنایه‌آمیز امیدی به رهایی‌شان نیست.  تلخیِ مدام و نیشخندی گاه به گاه به تکرارِ طولانیِ زندگی بن‌مایه‌ی اصلی آثار ماری لورِنا مور یا همان «لوری مور» است. پس از «این‌جا همه‌ی آدم‌ها این‌ جوری ‌اند» با ترجمه‌ی خانم مژده دقیقی، «رقص» دومین داستانی ست که از مجموعه‌ی «پرندگان آمریکا» پیش روی خواننده‌ی ایرانی قرار می‌گیرد. داستانی که در هیچ نشریه و سایتی منتتشر نشده و مجوز چاپش را هم نمی‌دهند! امید که از خواندنش لذت ببرید.
محمد دارابی       [متن کامل داستان]

دست‌های تو تصمیم بود
باید می‌گرفتم و دور می‌شدم


پوستر شمس لنگرودی

سه‌شنبه ۲۱ آذرماه، ساعت ۱۵.۳۰ـ آمفی‌تأتر مجتمع آموزشی علامه طباطبایی
انتهای بزرگراه نیایش، بزرگراه ‏آبشناسان، جنت‌‏آباد ‏شمالی، سیمون بولیوار (به سمت شرق)، خیابان‎ شعرا، پلاک ۱۷

میم عزیزمحمدحسن شهسواری: به حافظه که رجوع می‌کنم «میم عزیز» جزء نادر رمان‌های تقریباً مجوزگرفته‌ی چاپ‌نشده‌ای ست که نویسنده‌اش ترجیح داده نسخه‌ی کامل آن را در اینترنت منتشر کند. فکر کردم ممکن است در روزها و هفته‌های آینده، شمار دیگری از نویسندگان با وضع موجود ممیزی ارشاد، بخواهند حتا قید ارائه به ارشاد را بزنند و کارشان را مستقیم در وب منتشر کنند. پس بد ندیدم حالا که نزدیک به یک هفته از انتشار اینترنتی رمانم می‌گذرد، گزارش مختصری بدهم تا در برآوردهایمان واقع‌بین باشم. نه گمان کنیم انتشار در اینترنت یعنی نادیده گرفته شدن محض، نه بیش از آن که می‌باید و می‌شاید به آن دل ببندیم.

نخست این که در مورد میم عزیز، آن‌چه در میزان بازخورد خبر انتشار کتاب، تعداد دانلود، میزان خوانده شدن و حتا واریز پول به حساب نویسنده رخ داد، بسیار بیش‌تر از سطح انتظار من بود که کمابیش برآورد معقولی از فضای وب دارم. از این بابت واقعاً شگفت‌زده شدم.

دیگر این که نسبت برخی بازخوردها (چه کتاب در اینترنت منتشر شود و چه به صورت کتاب کاغذی) یکسان است. همان طور که انتشار رمان نویسندگان شناخته‌تر مانند رضا قاسمی، عباس معروفی و ابوتراب خسروی از من خبرسازتر خواهد شد، به احتمال زیاد انتشار رمان نویسنده‌ای کار اولی هم، کمتر از من دیده خواهد شد.

انتشار میم عزیز (از حروف‌چینی و صفحه‌آرایی گرفته تا ویرایش و طرح جلد و...) با وسواس بسیار، نزدیک به چهار ماه حداقل از چهار نفر زمان برد. پس مثل هر کار دیگری حرفه‌ای برخورد کردن، بی‌شک پاسخ مناسب را دریافت خواهد کرد.

عروسک‌سازبدون شک سایتی که کتابی در آن منتشر می‌شود، در میزان بازخورد بسیار موثر خواهد. بعید می‌دانم در فضای فرهنگی وب فارسی به تعداد انگشتان یک دست سایت‌هایی وجود داشته باشند که، برای انتشار رمان جدی، از خوابگرد موثرتر باشند. حتا سال گذشته انتشار رمان «عروسک‌ساز» هم که نخستین رمان نویسنده‌ی جوان آن مریم صابری بود، از این امتیاز خوابگرد به روشنی بهره‌مند شد.

مطابق برآورد انجام‌شده، در همین یک هفته‌ی اول، میزان دانلود میم عزیز، فقط از روی سایت خوابگرد نه گوگل، از پانزده هزار «دانلود» گذشته است. و تا الان که صبح سه‌شنبه چهاردهم آذر است، دوازده نفر به حساب من پول واریز کرده‌اند که روی هم شده صد و پنجاه هزار تومان.

در انتها تشکر می‌کنم از تمام کسانی که هیچ آشنایی با آن‌ها نداشتم اما انتشار اینترنتی یک رمان ایرانی را اتفاقی متعلق به فرهنگ و زبان خودشان دانستند، آن را تشویق کردند و به انتشارش کمک کردند. همه‌ی آن نادیدگان گمنامی که فرهنگ این ملک بر دوش آنان است؛ به وجود آوردن، پاسداری‌ و گسترش‌ این متاع آزاردیده و رنجور اما هم‌چنان زنده.
محمدحسن شهسواری

***


+ دانلود رمان «میم عزیز» از گوگل            + دانلود مستقیم این کتاب از خوابگرد
برای دانلود از خوابگرد، راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Save Link As  یا Save Target As را بزنید.


:: پرداخت حق‌ تألیف نویسنده (هفت‌هزار تومان) داوطلبانه است، اما مهم‌ترین کاری ست که می‌توانید در حمایت از ادبیات آزاد انجام دهید.
شماره‌ی کارت شتاب برای کارت‌به‌کارت کردن عادی و اینترنتی:
5022291020461917  ـ  بانک پاسارگارد
شماره‌ی شبای حساب نویسنده برای حواله‌ی اینترنتی:
IR180570033180010961251101
صفحه‌ی قبل | صفحه‌ی بعد

طراحان :پشتیبانی
آرش خاکپور :طراحی
آیدین نصیری :اجرا
بازنشر کاغذیِ یادداشت‌های خوابگرد، بی اجازه، و بازنشر الکترونیکی ِ بی لینک روا نیست.