خوابگرد قدیم

لوگوی فرهنگ‌خوانمجید قاسمی: مدت‌ها از برکت وجود هفتان در تمام لحظات روز پنجره‌ای برای خواندن به رویم باز بود. من که سخت به ولگردی‌های فرهنگی ایمان دارم و با توجه به اصل معرفت‌شناسانه‌ی «هرمنوتیک»، این ولگردی‌ها را مصداق بارز گشوده بودن، به سوی تجربه‌های نو می‌دانستم، هفتان شد رفیق شفیق روزها و اهالی‌اش هم شدند هم‌قدمان پرسه‌های من. دوستانی که نه هرگز دیده بودم‌شان و نه ‌می‌شناختم‌شان، و تنها درد مشترکی از جنس «فرهنگ» را میان خودم و ایشان حس کرده بودم و همین درد را برای هم‌قدمی کافی می‌دیدم. اما اتفاق نامیمونی هفتان را به حافظه‌ی فضای مجازی سپرد و به قولی «به ضرب تازیانه جمع ما پاشیده شد از هم.»

اما اعتیاد من به ولگردی هم‌چنان پابرجا بود و انواع خدمات اشتراک لینک از جمله گوگل شدند کوچه‌های تنگ پرسه‌های من. اما هیچ‌کدام جای هفتان را نگرفت، چرا که در هفتان خصلتی بود که هرگز در ریدر گوگل به وجود نیامد و آن گشوده بودن جمع، به روی اعضا و افکار جدید است. یک شخص جدید هرگز نمی‌تواند در گوگل‌ریدر من، پست معرفی کند و من را به مطلب جدیدی رهنمون شود. اما من آن‌قدر به این ولگردی‌ها و هیجان هم‌پرسه‌های جدید عادت کرده‌ بودم که خود مشقت آموختن سایت‌نویسی را تحمل کنم و اکنون شادمانم که توانستم با الگوگیری از هفتان (البته همراه با نوآوری‌هایی) در بیست‌وششمین سالگرد ورودم به میان آدمیان،دوباره فضایی برای پرسه‌زنی‌های فرهنگی فراهم کنم و آن را فرهنگ‌خوان می‌نامم و دوست دارم به شما نیز بگویم به این پاتوق ۲۴ساعته خوش آمدید.

پانوشت من:
این یاور قدیمی هفتان را ندیده‌ام. فقط خاطرم هست از همان روزی که هفتان مسدود شد، هر چندوقت‌یک بار پی‌گیری می‌کرد با پیشنهادی تازه برای احیای هفتان یا راه‌اندازی چیزی شبیه آن. به دلایل شخصی، که این روزها معروف شده به دلایل امنیتی(!)، هر بار فقط از او تشکر کردم. چندی پیش، آدرس سایت فرهنگ‌خوان را برایم فرستاد و من نیز بی‌هیچ دخالتی در طراحی آن، فقط چند پیشنهاد برای بهترشدن آن دادم. و حالا زمان آن است که هم زادروز خود صاحب سایت را تبریک بگویم، هم تولد فرهنگ‌خوان را که با همت عالی او و با یاد هفتان راه افتاده است.

فرهنگ‌خوان تا کامل‌ترشدن و رفع برخی کاستی‌های دیگر اندکی فاصله دارد، اما از صمیم قلب آرزو می‌کنم رونق بگیرد و به «بالاترین» اهل فرهنگ و هنر تبدیل شود. و این، بنا به ساختار وبِ دویی این سایت، میسر نخواهد شد مگر با مشارکت خود اهل فرهنگ و هنر. نگاهش کنید، عضوش شوید، مطالب‌تان را در آن لینک کنید و هم‌زیستی دمکراتیک در عرصه‌ی فرهنگ را در زمین وب فارسی تجربه کنید. [در باره‌ی فرهنگ‌خوان]

آدم نيازمندی را که با زبان بی‌نیازان و اهل استغنا حرف بزند، باید رها کرد تا حالش جا بيايد. آدم در چنين مواردی توی سر خودش نباید بزند. آدم به خاطر حماقت مردم که نبايد بنشيند خودش را ملامت کند! از بهاران کی شود سرسبز سنگ | خاک شو تا گل نمایی رنگ‌رنگ

مولانا داریوش محمدپور

تصویر جلد گاه‌نامه‌ی «بامداد»گویا به رغم مدعیان، نوشتن از شهر علاوه بر آن که دغدغه‌ی اصلی خوانندگان ادبیات داستانی‌ و برخی نویسندگان امروز ماست، توجه فضای دانشگاهی ما را هم به خود جلب کرده است.

این شماره‌ی گاهنامه‌ی تخصصی ادبی دانشگاه هنر با نام «بامداد» به ادبیات آمریکا اختصاص یافته است. شاه‌بیت این شماره «نقشه‌ی ادبی منهتن» نیویورک است که آن را به شکلی جذاب ضمیمه‌ی مجله کرده‌اند. «نود و نه» نقطه از این محله‌ روی نقشه مشخص شده و هم‌چنین «بیست و هفت» بخش کوتاه از بیست و هفت اثر ادبی (مرد نامرئی، مون پالاس، صبحانه در تیفانی و...) از نویسندگان و شاعران متعدد (لنگستون هیوز، پل استر، جان دو پاسوس، وودی آلن و...) انتخاب شده است که در نقاط مختلف این محله (برادوی، سنترال پارک، میدان واشنگتن، پب بروکلین و ...) می‌گذرد.

تلاش دوستان «بامدادی» در این وانفسای مجله‌های ادبی آن‌‌قدر ستایش‌انگیز است که می‌توان فعلاً به کاستی‌هایش اشاره نکرد. «بامداد» را می‌توانید از فروشگاه‌های نشرهای بیدگل، توس، ثالث، چشمه، نیلوفر ، مرکز و نیز کافه ژاندارک تهیه کنید.

احمد غلامی آزاد شد.

دبیر جایزه، احمد غلامی در زندان است و هیئت داوران، برگزاری مراسم اهدای جایزه به برگزیدگان و تقدیر از برخی فعالان ادبی را به آزادی و حضور او در مراسم منوط کرده‌اند.

متن کامل بیانیه
هیأت داوری یازدهمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال «نویسندگان و منتقدان مطبوعات» متشکل از احمد غلامی، یونس تراکمه، علی‌اصغر سیدآبادی، پیمان اسماعیلی، حسن محمودی، محمدحسن شهسواری و مهدی یزدانی‌خرم نتایج داوری این دوره را به‌شرح زیر اعلام کرد:

رمان برگزیده‌ی سال
در بخش رمان، از میان رمان‌های «یوسف آباد، خیابان سی‌وسوم» نوشته‌ی سینا دادخواه، «کتاب بی‌نام اعترافات» نوشته‌ی داوود غفارزادگان و «بهار ۶۳» نوشته‌ی مجتبا پورمحسن، هیأت داوران با اکثریت آراء رمانِ «بهار ۶۳» نوشته‌ی مجتبا پورمحسن را شایسته‌ی کسب عنوان بهترین رمان چاپ‌شده در سال ۱۳۸۸ دانست.

مجموعه‌داستان برگزیده‌ی سال
این هیأت در بخش مجموعه‌داستان، از میان کتاب‌های «کتاب آذر» نوشته‌ی علی خدایی، «برو ولگردی کن رفیق» نوشته‌ی مهدی ربی و «پرتره‌ی مرد ناتمام» نوشته‌ی امیرحسین یزدان‌بد، با اکثریت آراء مجموعه‌داستانِ «برو ولگردی کن رفیق» نوشته‌ی مهدی ربی را به‌عنوان بهترین مجموعه داستانِ سالِ ۱۳۸۸ انتخاب کرد.

برگزیده‌ی ویژه
این هیأت هم‌چنین مجموعه‌داستان به‌هم‌پیوسته‌ی «شاخ» نوشته‌ی پیمان هوشمندزاده را به‌عنوان اثری شاخص و قابل توجه تشخیص داد و به‌عنوان یکی از برگزیدگان خود از میان کتاب‌های چاپ‌شده‌ی سال ۱۳۸۸ انتخاب کرد.

هیأت داوران یازدهمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال «نویسندگان و منتقدان مطبوعات» با مشخص شدن نتایج قطعی‌اش در هفته‌های گذشته، برگزاری مراسم رسمی این دوره را به‌دلیل بازداشت دبیر جایزه، احمد غلامی، مدتی به تعویق انداخت ولی امروز طی جلسه‌ای به این نتیجه رسید که نتایج رسمی را اعلام کند. بنابراین جوایز و تندیس‌های برگزیدگان و تقدیرشدگان در آن مراسم محتمل به ایشان اهداء خواهد شد. هیأت داوران تصمیم دارد مراسم سالانه با حضور احمد غلامی برگزار شود.

در عین حال هیأت داوران این جایزه از پیش تصمیم داشت که در مراسم سالانه‌ی خود از «محمد محمدعلی» داستان‌نویس برجسته‌ی نسل سوم داستان‌نویسان ایرانی، «انتشارات مینوی خرد» به‌‌خاطر  انتشار مستمر و با کیفیت آثار نظری در حوزه‌ی ادبیات داستانی، دکتر حسین پاینده به‌خاطر توجه به جریان شناسی ادبیات داستانی ایران و تدوین، تألیف و ترجمه‌ی کتاب‌های مختلف نظری در این حوزه به‌ویژه چاپ کتاب "داستان کوتاه در ایران" در سال جاری، پویا رفوئی به‌عنوان منتقد ادبی در حوزه‌ی مطبوعات تقدیر کند که در صورت آزادی دبیر جایزه و برگزاری مراسم این بخش مانند سال گذشته، که از ابراهیم گلستان، نشر چشمه، محمد قوچانی و علی شروقی تقدیر شده بود، از این چهره‌ها و ناشر قدردانی خواهد شد.

این هیأت با تأسف از فضای به‌وجود آورده شده در ادبیات ایران، اعم از فشارهای نظارتی دوچندان‌شده، تنگناهای معیشتی نویسندگان، در تقابل قرار دادن جوایز حمایت‌شده‌ی دولتی و جوایز باسابقه‌ی خصوصی و مصادیقی از این دست اعلام می‌کند که همچنان به‌کار خود ادامه داده و در عین حال به برگزیدگان خود تبریک می‌گوید. این هیأت معتقد است که تمام جوایز به‌نحوی در رونق ادبیات و فرهنگ ایران تأثیر داشته و دارند و این جوایز چراغ‌هایی‌اند که نباید خاموش شوند.
ششم دی‌ماه ۱۳۸۹

نخستین جشنواره‌ی فرهنگی هنری تیرگان دو سال پیش در تورنتو برگزار شد. سال آینده ۲۰۱۱، نخستين دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نويسی تيرگان هم در دل این جشنواره برگزار می‌شود که عباس معروفی دبیری آن را بر عهده دارد. چندوچون این جشنواره را می‌توانید در گفت‌وگویی که در وبلاگ عباس معروفی منتشر شده دریابید، و شرایط شرکت در مسابقه هم به این قرار است:

ـ به زبان فارسی نوشته شده باشند.
ـ تعداد کلمات بدون احتساب عنوان: حداکثر ۲۵۰۰.
ـ قبل از ارسال به مسابقه‌ی داستان‌نویسی تیرگان، داستان در هیچ کتاب، نشریه، رسانه، تارنما، وب‌گاه یا وبلاگی منتشر نشده باشند.
ـ داستان‌ها در صفحات شماره‌گذاری‌شده در قالب WORD و از طریق ایمیل به نشانی [email protected] ارسال شوند.
ـ درخواست ها باید شامل سه بخش زیر باشد:
 • صفحه‌ی اول: نام نویسنده، نام داستان، تعداد کلمات، روش تماس با نویسنده، کشور محل اقامت
 • صفحات پیرو : داستان بدون ذکر نام نویسنده
 • صفحه‌ی آخر: موافقت نامه با انتشار داستان در صورتی که به مرحله نیمه نهای برسد.
-  تا قبل از ۱۵ فوریه ۲۰۱۱ ارسال شده باشند.

جزییات کامل را در وبلاگ عباس معروفی بخوانید.

احمد غلامی ـ عکس از پیمان هوشمندزادهحدود ۱۵۰ نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار و فعال عرصه‌ی ادبیات در نامه‌ای سرگشاده، ضمن ابراز حیرت خود از بازداشت احمد غلامی و با تأکید بر شخصیت داستان‌نویس او، آزادی وی را خواستار شده‌اند.
بابک احمدی، محمد‌رضا اصلانی، سیمین بهبهانی، فتح‌الله بی‌نیاز، عباس پژمان، احمد پورنجاتی، یونس تراکمه، مراد ثقفی، محمد‌‌سعید حنایی ‌کاشانی، علی خدایی، منیرو روانی‌پور، رضا رئیسی، محمد‌علی سپانلو، بلقیس سلیمانی، حسین سناپور،  محمد شمس لنگرودی، فرزانه طاهری، عباس عبدی (روزنامه‌گار)، مهدی غبرایی، زاون قوکاسیان، مجید قیصری،  محمدرضا کاتب، مدیا کاشیگر، عبدالله کوثری، حسن کیائیان، لیلی گلستان، محمد محمدعلی، عباس معروفی و حافظ ‌موسوی از جمله امضاکنندگان این نامه‌اند.

ریاست محترم قوه‌ قضاییه
حضرت آیت‌الله صادق آملی ‌لاریجانی
 با سلام و احترام
احمد غلامی، سردبیر روزنامه‌ی شرق و چند تن از همکارانش از روز ۱۶ آذرماه ۸۹ بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌اند. احمد غلامی به زعم ما و نیز به اعتقاد خودش، داستان‌نویسی است که شغلش روزنامه‌نگاری است. او پیشینه‌ای روشن و درخشان در خدمت به میهن خویش از زمان جنگ گرفته تا در سال‌های اخیر در عرصه‌ی ادبیات، به‌خصوص ادبیات جنگ دارد. او در مقام روزنامه‌نگار نیز همواره به اعتدال، پرهیز از تنش و سیاست‌پیشگی شهره بوده و در بند کردن او، در بند کردن قلم داستان‌نویسی است که همواره بر آن بوده تا عشق و ایمان را در مخاطبانش زنده نگه دارد.

ما امضاکنندگان این نامه، گروهی از نویسندگان، مترجمان و روزنامه‌نگاران و فعالان عرصه‌ی ادبیات از بازداشت ناگهانی او به این شکل و با اتهام کلی، مبهم و عجیب امنیتی هم‌چنان حیران و مبهوتیم و ضمن اعلام نگرانی خود از وضع نامشخص او، آزادی‌اش را از حضرت‌عالی خواهانیم.

امضاکنندگان:
اسفندیار آبان، احمد آرام، محسن آزرم، رضا آشفته، مریم آموسا، فرزانه ابراهیم‌زاده، ایثار ابو‌محبوب،  شهره احدیت، بابک احمدی، فرشته احمدی، محمود استاد‌محمد، سعیده اسلامیه، پیمان اسماعیلی، حامد اسماعیلیون، محمد‌رضا اصلانی، امیر هوشنگ افتخاری‌راد، مهدی افشارنیک، مهسا امرآبادی، امیلی امرایی، مهدی امیدپور، ناتاشا امیری، یوسف انصاری، رضیه انصاری، لیدا ایاز، سما بابایی، پونه بریرانی، علی بزرگیان، سیمین بهبهانی، شیما بهره‌مند، فتح‌الله بی‌نیاز، ایمان پاکنهاد، عباس پژمان، احمد پوری، احمد پورنجاتی، نسرین تخیری، یونس تراکمه، اردوان تراکمه، مجید تیموری، مراد ثقفی، سپیده جدیری، محمد‌علی جعفریه، حامد حبیبی، مهدی حسنی، سیدرضا حسینی، محمد حسینی، نگار حسینی،  ملیحه حسینی، ملیحه سادات حسینی، مهسا حکمت، محمد‌‌سعید حنایی‌کاشانی، هادی حیدری، علی خدایی، مهین خدیوی، نسرین خسروشاهی، الهه خسروی یگانه، مریم خورسند، امیر‌حسین‌ خورشید‌فر، سینا دادخواه، بابک ذاکری، حسین ذوقی، نیما راد، رضا رئیسی، مهدی ربی، شبنم رحمتی،  ثمینا رستگاری، مرضیه رسولی، پدرام رضایی‌زاده، پویا رفوئی، مسعود رفیعی‌طالقانی، منیرو روانی‌پور، مهیار زاهد، سارا سالار، علیرضا سامنی، محمد‌علی سپانلو، سونیتا سراب‌پور، بلقیس سلیمانی، حسین سناپور، علی‌اصغر سید‌آبادی، آزاده شاهمیری، رضا شجاعیان، علی شروقی، حامد شفیعی،  سیدرضا شکراللهی، محمد شمس لنگرودی، آرزو شهبازی، محمد‌حسن شهسواری، محمد صادقی، روزبه صدرآرا، فرزانه طاهری، سعید طباطبایی،  ناهید طباطبایی، سحر طلوعی، احسان عابدی، پوریا عالمی، شیرزاد عبداللهی، عباس عبدی، امین علم‌الهدی، مهدی غبرایی، مهدی فاتحی، مانلی فخریان، امیرقباد فراهانی، سروش فرهادیان، گیسو  فغفوری، حسن قاضی‌مرادی، سمیرا قرائی، حسین قوام، زاون قوکاسیان، مجید قیصری، محمدرضا کاتب، مدیا کاشیگر، عبدالله کوثری، حسن کیائیان، لیلی گلستان،  جواد لگزیان، احسان مازندرانی، جواد ماه‌زاده،  نازنین متین‌نیا، مهسا محب‌علی، محمد محمدعلی، آرش محمدی، داوود محمدی، علیرضا محمودی ایرانمهر، حسین مرتضائیان‌آبکنار، نسیم مرعشی، علی مطلب‌زاده، عباس معروفی،  آزاده معصومی، نگار مفید، پیمان مقدم، نیما ملک‌محمدی، مریم منصوری، بنفشه منصوریان، حافظ‌ موسوی، مینو مؤمنی، مریم مهتدی، مهدی میرمحمدی، سپینود ناجیان، ماهور نبوی‌نژاد، مریم نراقی، مریم نظری، ماندانا نعمت‌نژاد،  فرشته نوبخت، یاسر نوروزی، نیلوفر نیاورانی، پیمان هوشمندزاده، امیرحسین یزدان‌بد، مهدی یزدانی‌خرم.
منبع: ایلنا
عکس از: پیمان هوشمندزاده
صفحه‌ی قبل | صفحه‌ی بعد

طراحان :پشتیبانی
آرش خاکپور :طراحی
آیدین نصیری :اجرا
بازنشر کاغذیِ یادداشت‌های خوابگرد، بی اجازه، و بازنشر الکترونیکی ِ بی لینک روا نیست.